Aby samotny rodzic mógł rozliczyć roczne dochody w sposób preferencyjny, nie musi być rodzicem samotnym przez cały rok podatkowy. Wystarczy, że będzie nim przez jeden dzień danego roku.

Podatniczka w sierpniu wyszła za mąż. Do tego czasu była samotną matką wychowującą dziecko. Czy w związku z tym ma prawo rozliczenia się za 2007 rok jako osoba samotnie wychowująca dziecko? Tak. Jak wyjaśnił w rozmowie z nami Tomasz Biel, ekspert BDO Numerica, z możliwości preferencyjnego opodatkowania podatkiem dochodowym mogą skorzystać osoby samotnie wychowujące w roku podatkowym: dzieci małoletnie, pobierające zasiłek pielęgnacyjny lub dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów.
- Przytoczone zasady jednoznacznie wskazują na osoby samotnie wychowujące dzieci w roku podatkowym, a nie przez rok podatkowy. Zatem aby móc skorzystać z preferencyjnego opodatkowania, wystarczy, że fakt bycia osobą samotnie wychowującą dzieci jedynie zaistnieje w ciągu roku, a nie będzie się utrzymywał przez kolejnych 12 miesięcy - argumentował Tomasz Biel.
Jednocześnie wskazał, że w przepisach ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) warunkujących wspólne opodatkowanie małżonków, ustawodawca wyraźnie uzależnia możliwość wspólnego opodatkowania od trwania związku małżeńskiego przez cały rok.
- Skoro zatem ustawodawca zrezygnował z takiego wymogu w odniesieniu do osób samotnie wychowujących dzieci, to jest to potwierdzeniem tezy, że dla możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania nie jest konieczne, aby samotne wychowywanie trwało przez cały rok podatkowy - podkreślił ekspert BDO Numerica.
Jego zdaniem, jeżeli okres samotnego wychowania u podatniczki trwał od stycznia do sierpnia, będzie miała ona prawo do rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Uprawnienie swoje może zrealizować składając do 30 kwietnia 2008 r. odpowiedni wniosek, wyrażony w swoim zeznaniu podatkowym.
ROZLICZENIE SAMOTNEGO RODZICA
Od osób samotnie wychowujących dzieci w roku podatkowym podatek może być na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci. Do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.
Ewa Matyszewska