Przed udziałem w loterii promocyjnej warto przeczytać jej regulamin. Wygraną z nielegalnego konkursu trzeba będzie zwrócić. Dodatkowo fiskus może nałożyć na nas grzywnę.
Coraz popularniejszym sposobem na promocję jest organizacja różnego rodzaju konkursów oraz loterii dla klientów. Przykładem mogą tu być loterie promocyjne. Uczestnictwo w nich może wiązać się z pewnymi obowiązkami podatkowymi.
– Za loterię promocyjną uznaje się taką grę losową, w której uczestnik przez nabycie towaru, usługi lub innego dowodu udziału w grze nieodpłatnie uczestniczy w loterii, a podmiot organizujący oferuje wygrane pieniężne lub rzeczowe – tłumaczy Anna Fierek, konsultant w TPA Horwath.
Nasza rozmówczyni dodaje, że wygrane w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagrody związane ze sprzedażą premiową podlegają ryczałtowemu opodatkowaniu w wysokości 10 proc. wygranej. Gdy jednorazowa kwota takiej wygranej nie przekroczy 2280 zł, jest ona zwolniona z opodatkowania.
Przy czym zwolnienie z PIT można zastosować tylko wtedy, gdy loteria zostanie przeprowadzona przez podmiot do tego uprawniony na podstawie przepisów ustawy o grach hazardowych.
– Zgodnie z tymi przepisami uprawnienie do organizacji konkursu bądź loterii promocyjnej nabywa się przez uzyskanie odpowiedniego zezwolenia wydawanego przez dyrektora właściwej izby celnej – podpowiada Anna Fierek.
Nasza rozmówczyni ostrzega, że w sytuacji gdy organizator imprezy przeprowadza loterię bez zezwolenia, rodzi to negatywne konsekwencje dla ich uczestnika. Osoba biorąca udział w nielegalnej loterii podlega bowiem karze pieniężnej wskazanej bezpośrednio w ustawie o grach hazardowych.
– W takim przypadku jest ona zobowiązana zwrócić pełną równowartość otrzymanej nagrody – wyjaśnia Anna Fierek.
Na tym jednak kłopoty uczestnika nielegalnej loterii się nie kończą. Udział w grze losowej organizowanej wbrew przepisom, koncesji lub zezwoleniu został bowiem wymieniony w katalogu wykroczeń przewidzianych w kodeksie karnym skarbowym. Grozi za to kara grzywny do 120 stawek dziennych. Ponadto – jak dodaje Anna Fierek – udział w zagranicznej grze losowej zorganizowanej bez zezwolenia podlega grzywnie aż do 720 stawek dziennych lub też karze pozbawienia wolności do 3 lat bądź też obu sankcjom łącznie.
W związku z tym uczestnik gry, który nie chce narazić się na przykrą niespodziankę ze strony organów podatkowych i znaczące sankcje pieniężne, powinien uważnie prześledzić regulamin loterii. Musi się także upewnić się, że została ona zorganizowana zgodnie z przepisami i przeprowadzona na podstawie odpowiedniego zezwolenia.
Ważne!
Stawka dzienna grzywny ustalona przez sąd za przestępstwo skarbowe może mieścić się w granicach od 46,20 zł do 18 480 zł