Na koniec pierwszego kwartału 2011 r. wyraźnie wzrosło bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce - wynika z raportu przygotowywanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, opublikowanego w czwartek.

Wartość wskaźnika BIG wzrosła o 6,36 pkt do 13,34 pkt - wskaźnik moze przyjmować wartość od minus 100 do plus 100.

Nastroje po pierwszym kwartale 2011 r. poprawiły się w porównaniu z końcem 2010 r. Trend spadkowy został odwrócony i poziom wskaźnika zbliża się do wyników po drugim i trzecim kwartale 2010 r. - poinformowali na czwartkowej konferencji prasowej przedstawiciele BIG InfoMonitora.

"Dane wskazują na optymizm wśród przedsiębiorców, co warto podkreślić, w każdej z badanych branż wskaźniki wzrosły" - powiedział PAP prezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand.

Od ponad trzech lat BIG InfoMonitor regularnie monitoruje zatory płatnicze oraz zaległe i stracone zobowiązania. W wyniku tych działań powstaje raport BIG, który mierzy m.in. poziom bezpieczeństwa działalności gospodarczej, opinie przedsiębiorców w tym zakresie i określa na tej podstawie wskaźnik.

"Po pierwszym kwartale 2011 roku nastroje przedsiębiorców są znacznie lepsze"

Największy wzrost bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej odnotowano w segmencie przedsiębiorców (o 11,8 pkt) z 4,64 do 16,44 pkt. Wśród dostawców usług finansowych wzrost wyniósł 5,05 pkt - z 11,61 pkt do 16,66 pkt, a w grupie dostawców usług masowych (o 2,94 pkt) - z 5,89 pkt do 8,83 pkt.

"Po pierwszym kwartale 2011 roku nastroje przedsiębiorców są znacznie lepsze. Z najnowszych danych wynika, że nieterminowe regulowanie należności, które było przyczyną poprzednich spadków, występuje rzadziej" - powiedział Hildebrand.

Podkreślił, że o ile początek 2011 r. rozpoczął się ze znacznie niższym poczuciem bezpieczeństwa wśród przedsiębiorców (wobec wyniku ze stycznia 2010 r.), to po pierwszym kwartale 2011 r. wartość wskaźnika jest wyższa niż w analogicznym okresie 2010 r.

"Mamy nadzieje, że będzie to początek pozytywnego trendu. Wskaźnik optymizmu powinien rosnąć, ale warto zwrócić uwagę na to, co będzie działo się w globalnej gospodarce, m.in. w Japonii" - powiedział prezes BIG InfoMonitora.

"Bardzo istotnym i pozytywnym zjawiskiem jest opinia ankietowanych o zdolności kontrahentów do regulowania bieżących zobowiązań"

Z badania wynika, bowiem, że aż 72 proc. ankietowanych przedsiębiorców uważa, że sytuacja gospodarcza w Japonii będzie miała wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw w Polsce. Przeciwnego zdania jest 21 proc. badanych.

Z raportu BIG wynika też, że zmniejszyła się odczuwana dotkliwość nieterminowego regulowania płatności. Dla ponad 40 proc. respondentów z każdej z badanych branż ten problem występuje rzadko.

Nieznacznie poprawiły się też oceny przedsiębiorstw o nieterminowych płatnościach, które uważane są za poważną przeszkodę w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce. Trzy miesiące temu uważało tak 78 proc., a po pierwszym kwartale 2011 r. 76 proc.

"Bardzo istotnym i pozytywnym zjawiskiem jest opinia ankietowanych o zdolności kontrahentów do regulowania bieżących zobowiązań - jako wysoką określa ją 67 proc. przedsiębiorców" - powiedział wiceprezes BIG InfoMonitor Marcin Ledworowski.