Jeśli olej opałowy jest sprzedawany za pomocą odmierzacza paliw, to niezależnie od sposobu wykorzystania oleju jest on opodatkowany sankcyjną stawką akcyzy.
Olej opałowy jest opodatkowany niższą stawką akcyzy niż olej napędowy, pod warunkiem że sprzedawca spełni warunki określone w ustawie o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2009 r. nr 3, poz. 11 z późn. zm.). Olej może zostać jednak wykorzystany niezgodnie z przeznaczeniem.
Jak wyjaśnia Paweł Bębenek, menedżer Zespołu Podatku Akcyzowego w kancelarii Ożóg i Wspólnicy, przepisy ustawy definiują, jakie stany i czynności należy uznać za użycie paliw opałowych do celów napędowych oraz jaka jest podstawa opodatkowania.
Zgodnie z tymi przepisami za użycie paliw opałowych niezgodnie z przeznaczeniem uznaje się nie tylko samo ich użycie (stwierdzone w trakcie kontroli), ale również m.in. posiadanie lub sprzedaż tych wyrobów ze zbiornika podłączonego do odmierzacza paliw. Jak dodaje ekspert, zgodnie z ustawową definicją za odmierzacz paliw uznaje się instalację pomiarową przeznaczoną do tankowania pojazdów silnikowych, małych łodzi oraz małych samolotów.
– W sytuacji stwierdzenia któregoś z tych przypadków użycia olejów opałowych do celów napędowych (z wyjątkiem dozwolonych celów żeglugi) podstawą opodatkowania wyrobu według sankcyjnej stawki akcyzy jest ilość oleju, jaka może być przechowywana w zbiorniku podłączonym do odmierzacza paliw – wyjaśnia ekspert.
Stawka sankcyjna wynosi 1822 zł/1000 litrów lub 2047 zł/1000 litrów (w zależności od parametrów oleju).
Paweł Bębenek przyznaje, że najbardziej kontrowersyjna w tych przepisach jest definicja odmierzacza paliw oraz automatyczne uznanie, że olej opałowy w zbiorniku podłączonym do urządzenia odmierzającego jest używany do celów napędowych (a nie opałowych – przyp. red.). A zatem omawiane przepisy mogą budzić wątpliwości co do ich zgodności z konstytucją.
Wyjaśnijmy, że podobna konstrukcja prawna istniała w ustawie o podatku akcyzowym przed zmianą z 1 września 2010 r. Jak potwierdził w wyroku WSA w Kielcach (sygn. akt I SA/Ke 139/11), jeśli podatnik sprzedawał olej opałowy za pomocą odmierzacza paliw, to zastosowanie miała stawka sankcyjna akcyzy.