Osoba niepełnosprawna w PIT 2za 2010 rok może od dochodu odliczyć wydatki m.in. na sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne o niestandardowym charakterze, konieczne w rehabilitacji i ułatwiające wykonywanie czynności życiowych.
Ulga rehabilitacyjna w PIT jest przeznaczona dla osób niepełnosprawnych i tych, które mają na utrzymaniu niepełnosprawnych członków rodziny. Ulga ta polega na odliczaniu od dochodu poniesionych w roku podatkowym wydatków na cele związane z rehabilitacją oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.
Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).
Jednym z wydatków wymienionych w tym katalogu są wydatki na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.
W interpretacjach organów podatkowych czytamy, że określenie „indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne niezbędne w rehabilitacji” oznacza, że można zaliczyć do nich tylko i wyłącznie sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne mające cechy sprzętu, urządzeń czy narzędzi o charakterze szczególnym (niestandardowym), konieczne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej i ułatwiające tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonania wynika z niepełnosprawności.
Oznacza to, że taki sprzęt musi mieć określone właściwości.
Z uregulowań zawartych w cytowanych przepisach wynika zatem, że:
● osoba niepełnosprawna powinna ponieść wydatek na zakup lub naprawę sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych,
● pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu a rodzajem niepełnosprawności pozostawać musi ścisły związek,
● zakupiony sprzęt musi być wykorzystywany (używany) w rehabilitacji oraz służyć przywracaniu sprawności organizmu i ułatwiać wykonywanie czynności życiowych,
● cechą zakupionego sprzętu musi być jego indywidualny charakter.
Jeżeli wydatek poniesiony na sprzęt przez podatnika spełnia te cechy, może być on uwzględniony w rocznym zeznaniu podatkowym.
Trzeba przy tym pamiętać, że uwzględniając ulgę rehabilitacyjną w rocznym PIT, do zeznania podatkowego trzeba dołączyć załącznik PIT/O.
PRZYKŁAD
Wydatek na łóżko rehabilitacyjne odliczany od dochodu
Podatnik od 1996 r. leczy się u lekarza specjalisty w związku z chorobą kręgosłupa. Posiada orzeczenie o zaliczeniu do III grupy inwalidztwa. Kupił na raty łóżko Ceragem (ortopedyczno-rehabilitacyjne). Czy wydatek ten może odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
Osobie, która ma III grupę inwalidzką (lekki stopień niepełnosprawności) przyznaną na stałe lub orzeczoną na czas, w którym dokonano zakupu, przysługuje uprawnienie do odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatku na zakup łóżka rehabilitacyjnego, które spełnia wymogi sprzętu rehabilitacyjnego.
Odliczenie to przysługuje osobie fizycznej, która jest uznana za osobę niepełnosprawną, w wysokości faktycznie przez nią poniesionej, przy czym nie może ono przekroczyć wysokości dochodu do opodatkowania. Wydatek ten podlega odliczeniu w roku, w którym został poniesiony. Wysokość wydatku ustala się na podstawie dokumentów, z których wynika, kto i kiedy poniósł wydatek, w jakiej wysokości i na jaki cel.