VAT 2011 - Polscy przedsiębiorcy mają coraz więcej możliwości optymalizacji swoich rozliczeń podatkowych, również dokonując importu towarów na terytorium kraju.
Wśród polskich importerów panuje trend wskazujący na to, by przy sprowadzaniu towarów spoza krajów Unii korzystać z usług obcych administracji celnych. Przedsiębiorcy wskazują, że dokonanie odprawy importowej w niektórych krajach UE jest po prostu tańsze i szybsze. Zdaniem ekspertów takie postępowanie nie zawsze się opłaca. Warto pamiętać, że polskie przepisy również przewidują wiele uproszczeń dla importerów.
– W przypadku importu w uproszczonej procedurze celnej przedsiębiorcy mają możliwość rozliczenia zarówno podatku naliczonego, jak i należnego w deklaracji VAT – tłumaczy Rafał Zajączkowski, menedżer w zespole podatków pośrednich oraz celnym Deloitte.
W praktyce oznacza to, że VAT jest wykazywany w deklaracji podatkowej, ale nie wywołuje skutków finansowych dla przedsiębiorcy, w szczególności nie jest płacony do urzędu celnego ani skarbowego (oczywiście jeśli importowane towary są wykorzystywane do działalności opodatkowanej VAT). Skorzystanie z tej możliwości wymaga spełnienia kilku wymogów formalnych.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach, który wczoraj przyjął rząd, zakłada dalsze uproszczenia dla przedsiębiorców i uwolnienie ich od konieczności spełniania niektórych formalności (zmiany mają obowiązywać od lutego przyszłego roku). W szczególności nie będzie już konieczności składania zabezpieczenia na poczet VAT. Z drugiej strony próba nadużyć będzie mogła skutkować pozbawieniem nierzetelnego przedsiębiorcy możliwości rozliczania VAT importowego w deklaracji VAT przez 36 miesięcy.
Przedsiębiorcy mają również możliwość skorzystania z odroczenia płatności należności celno-podatkowych w przypadku importu towarów w celnej procedurze uproszczonej. Warto wreszcie przypomnieć, że import towarów, które są następnie przemieszczone przez importera w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do innego państwa UE, jest, pod pewnymi warunkami, zwolniony z VAT.