Zwrot wydatków dotyczący zaplanowanego wypoczynku przez pracodawcę nie będzie stanowił przychodu pracownika.
Pracodawca zamierza zwrócić koszty poniesione przez pracowników związane z zaplanowanym wypoczynkiem. Sytuacja ta wynika z przesunięcia planu urlopów. Zwrot wydatków nastąpi w wysokości faktycznie poniesionych i udokumentowanych kosztów przez pracownika.
Według poznańskiej izby, zwrot wydatków dotyczący zaplanowanego wypoczynku wskutek przesunięcia planu urlopu przez pracodawcę ma charakter odszkodowawczy. Przesunięcie terminu urlopu powoduje zmianę planów pracowników. Jeżeli pracownicy podjęli już konkretne wydatki dotyczące organizacji urlopu, tj. dokonali przedpłat lub ponieśli inne koszty bezpośrednio związane z zaplanowanym wypoczynkiem, zaś przesunięcie urlopu nastąpiło z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, to pracodawca jest zobowiązany do zwrotu poczynionych wydatków. Jeżeli odszkodowanie jest przewidziane w sytuacji odwołania z urlopu, to tym bardziej dotyczy zaplanowanego urlopu i poniesionych w związku z tym konkretnych wydatków.
Zatem wypłata (pokrycie) przez pracodawcę wydatków faktycznie poniesionych i dla celów dowodowych udokumentowanych nie mieści się w otwartym katalogu przychodów, o których mowa w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).
W konsekwencji otrzymany udokumentowany zwrot wydatków dotyczący zaplanowanego wypoczynku wskutek przesunięcia planu urlopu przez pracodawcę nie będzie stanowił przychodu pracownika podlegającego opodatkowaniu w świetle art. 12 ustawy o PIT.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 22 października 2010 r. (nr ILPB2/415-704/09/10-S/WM).