Wypłaty dywidendy są zwolnione z opodatkowania, jeżeli udział spółki otrzymującej w spółce wypłacającej wynosi co najmniej 15 proc. kapitału i jeżeli udział w kapitale na co najmniej tym poziomie będzie utrzymany przez okres 2 lat.

Od 1 stycznia 2007 r. w polskim systemie prawnym pojawiło się zwolnienie partycypacyjne na dywidendy otrzymywane przez spółki kapitałowe. Równocześnie zrównano zasady opodatkowania dywidend dla podmiotów krajowych i zagranicznych.
Zgodnie z nowymi przepisami wypłaty dywidendy są zwolnione z opodatkowania, jeżeli udział spółki otrzymującej w spółce wypłacającej wynosi co najmniej 15 proc. kapitału i jeżeli udział w kapitale na co najmniej tym poziomie będzie utrzymany przez okres 2 lat. Z tym jednak zastrzeżeniem, że wymagany przez przepisy udział w kapitale spółki wypłacającej od 1 stycznia 2009 r. będzie wynosił 10 proc.
W przypadku jeżeli przynajmniej jeden z tych dwóch warunków nie jest spełniony, wypłata dywidendy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na poziomie 19 proc. bez możliwości odliczenia tego podatku przez spółkę otrzymującą dywidendę. Trzeba też pamiętać, że obecnie obowiązująca wysokość udziału w kapitale (15 proc.) wynika z przepisów ustawy zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych i nie jest uwidoczniona w powszechnie publikowanych jednolitych tekstach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Równocześnie wprowadzono okres przejściowy, w którym możliwe było, w przypadku dywidend otrzymanych w roku 2007, odliczenie podatku na zasadach analogicznych jak w roku 2006, jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zwolnienia z opodatkowania zgodnie z nowymi regulacjami. Taki sposób opodatkowania dywidend obowiązywał jednak wyłącznie w oparciu o przepisy przejściowe, które przestały obowiązywać z początkiem tego roku.
Przypomnijmy, że reżim opodatkowania dywidend przed 2007 rokiem polegał co do zasady na tym, że w przypadku wypłaty dywidend przez spółkę mającą siedzibę lub zarząd na terytorium RP i będącą podatnikiem CIT na rzecz innej spółki, dywidendy te nie były uwzględniane przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania, a kwotę podatku potrąconego u źródła w wysokości 19 proc. spółka uzyskująca dywidendę odliczała od swojego podatku na podstawie art. 23 ustawy o CIT.
KRYSTYNA GÓRCZAK