Szkoły językowe, a także usługi udzielania kredytów i poręczeń pozostają zwolnione z podatku od towarów i usług. Z obniżonej stawki skorzysta pieczywo z terminem ważności do dwóch tygodni.
Sejm uchwalił zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług.
Do projektu nowelizacji wprowadzono siedem poprawek zarekomendowanych przez sejmową komisję finansów publicznych. Wszystkie szkoły, które zajmują się nauczaniem języków obcych, będą w dalszym ciągu zwolnione z VAT. Początkowo Ministerstwo Finansów proponowało, żeby zwolnienie dotyczyło tylko tych placówek, które uzyskają potrzebną akredytację.
Z podatku zwolniono również usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu takich usług i zarządzenia kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę. Analogiczne zwolnienie będzie miało miejsce w przypadku usług udzielania poręczeń, gwarancji i wszelkich innych zabezpieczeń transakcji finansowych i ubezpieczeniowych oraz pośrednictwa w takich usługach.
Zmieniono też przepisy dotyczące opodatkowania niektórych wyrobów cukierniczych. Obniżona stawka będzie miała zastosowanie do pieczywa, ciastek i wyrobów ciastkarskich, których termin do spożycia nie przekracza 14 dni. Do tej pory niższa stawkę stosowano do wyrobów świeżych, a do takich dzięki najnowszym technologiom kwalifikowały się nawet produkty nadające się do spożycia po 3 miesiącach od wyprodukowania. Zmieniona została także treść przepisów mówiących o zwolnieniach usług kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego. Po zmianach kształcenie będzie musiało być prowadzone w formach i zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach albo być finansowane ze środków publicznych. Prywatne podmioty będą zwolnione tylko w zakresie usług objętych akredytacją.
Zwolnienie obejmie więc usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego:
● prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach,
● świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją,
● finansowane w całości ze środków publicznych
– oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.
Projekt zostanie teraz skierowany do Senatu.