Pracownik, który otrzymuje od pracodawcy zwrot wydatków za wyżywienie w czasie podróży służbowej, nie zapłaci PIT, gdy będzie miał dowody potwierdzające ich poniesienie.

Podatniczka od miesiąca pracuje w firmie międzynarodowej. Za tydzień pojedzie w swoją pierwszą podróż służbową.

– Czy zwrot wydatków za wyżywienie w czasie delegacji służbowych będzie moim przychodem – pyta pani Andżelika z Katowic.

Koszty podróży służbowej pracownika mogą być rozliczane przez pracodawcę w dwojaki sposób: przez wypłacenie pracownikowi diety zgodnie z przepisami rozporządzeń z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju (Dz.U. nr 236, poz. 1990 i 1991 z późn. zm.) lub przez pokrycie kosztów podróży służbowej.

– Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.) wolne od podatku są diety oraz inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach rozporządzeń – podkreśla Marek Kolibski, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii KND & Partnerzy.

Ekspert dodaje, że organy podatkowe zgadzają się ze stanowiskiem podatników, że gdy pracodawca pokrywa koszty podróży służbowej pracownika, w tym jego wyżywienie (bezpośrednio lub przez zwrot na podstawie przedstawionych rachunków oraz faktur), to świadczenie to będzie zwolnione z podatku. Co istotne – jak dodaje Dorota Dąbrowska, doradca podatkowy w KND & Partnerzy – w stosunku do pokrycia kosztów podróży przez pracodawcę nie mają również zastosowania limity dotyczące wysokości diety, tj. zwrot wydatków na wyżywienie może być wielokrotnie wyższy od kwoty dziennej diety (np. interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 23 lutego 2010 r., nr IPPB1/415-934/09-5/KS).

Nasi rozmówcy radzą: pracownik ma zatem wybór albo będzie gromadził dowody poniesienia wydatków na wyżywienie i otrzyma zwolniony z podatku zwrot wydatków, albo bez takich dowodów otrzyma dietę, która w wielu przypadkach może być dużo niższa od faktycznych kosztów wyżywienia.