Firma, która kupuje dla pracowników szczepionki przeciw grypie, może wydatek na ten cel zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Wartość szczepionki nie będzie przychodem pracowników po spełnieniu ustawowych warunków.
Wrzesień to początek sezonu szczepień. Na kwestię zakupu szczepionek przeciw grypie należy patrzeć z dwóch stron. Z jednej strony jest to możliwość uznania przez pracodawcę zakupu za koszt uzyskania przychodów, a z drugiej powstanie dodatkowego przychodu u pracownika.
Co do pierwszej kwestii – według Marka Kolibskiego, doradcy podatkowego, wspólnika w kancelarii Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy – trudno uznać, że wydatki na zakup szczepionek są wprost związane z przychodami pracodawcy. Nie oznacza to jednak, że nie mogą być uznane za koszt. Wystarczy, że takie wydatki można zakwalifikować jako związane z zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów.
– Zaszczepienie pracownika zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę, i w efekcie konieczność udania się przez niego na zwolnienie chorobowe. Obecność pracowników w pracy ma zaś oczywisty związek z zachowaniem i zabezpieczeniem źródła przychodów – argumentuje Marek Kolibski.
Jego zdaniem duża absencja pracowników w okresie jesienno-zimowych skutkuje bądź zmniejszeniem dynamiki wzrostu sprzedaży, bądź nawet spadkiem sprzedaży. Jest też oczywiste, że zapewnienie przez pracodawcę nieodpłatnych szczepień dla pracowników zwiększa ich więź z firmą, w której pracują.
Druga kwestia, to powstanie dodatkowego przychodu u pracownika. Marek Kolibski zauważa, że z umowy zawartej z podmiotem wykonującym szczepienia często nie wynika jednostkowa wartość podanych pracownikom szczepionek. W takich przypadkach brak jest możliwości ustalenia dodatkowego przychodu w konkretnej kwocie na konkretnego pracownika.
– Przychód pracownika nie może być zaś określony w sposób przybliżony czy uśredniony. Brak możliwości obliczenia przychodu powoduje brak obowiązku pracodawcy odprowadzenia zaliczki na podatek – uważa nasz rozmówca.
Dla niektórych grup pracowników wartość nieodpłatnej szczepionki może być zwolniona z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).
Zgodnie z tym przepisem zwolnione z podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, wynikające z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym ze względu na szczególne warunki i charakter pełnionej służby, przysługujące osobom pozostającym w stosunku służbowym, przyznane na podstawie odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych.
Ważne!
Ani przychód, ani podatek nie może być ustalany na podstawie przybliżonych i nieweryfikowalnych zdarzeń