Objęcie akcji zakładu pracy przez pracownika nie jest opodatkowane, jeśli przyznanie takich akcji spełnia określone warunki.
Programy motywacyjne dla pracowników, które opierają się na przyznaniu im akcji, mogą mieć różną konstrukcję. Pracownicy mogą nabyć akcje po cenie obniżonej lub nieodpłatnie. Akcje mogą być wydane przez podmiot z grupy kapitałowej, który w stosunku do otrzymującego akcje nie jest pracodawcą. Niekiedy pracownicy mogą otrzymać akcje podmiotu innego, niż ten, w którym są zatrudnieni. To jednak szczegóły danej oferty spółki dla pracowników decydują o tym, czy powstaną obowiązki podatkowe dla pracownika.
Zdaniem Filipa Siwka, doradcy podatkowego z Kancelarii SWS, preferencja podatkowa dla pracowników obejmujących akcje przewiduje odroczenie momentu opodatkowania dochodu do czasu sprzedaży tych akcji. Skutki podatkowe otrzymania akcji reguluje art. 24 ust. 11 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).
Jednak odroczenie opodatkowania ma zastosowanie tylko w dwóch przypadkach. Pierwszy przypadek dotyczy objęcia akcji, przez co należy rozumieć sytuację, w której przekazanie akcji następuje w wyniku utworzenia i wydania nowych akcji (zgodnie z kodeksem spółek handlowych akcje już istniejące podlegają nabyciu, a nie objęciu). Drugi przypadek dotyczy nabycia akcji od spółki kapitałowej, która objęła te akcje wyłącznie w celu przeniesienia tytułu ich własności na osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki będącej emitentem akcji.
– Spełnienie tych warunków powoduje, że pracownicy otrzymujący akcje nie podlegają opodatkowaniu z tego tytułu na dzień ich otrzymania– wyjaśnia Filip Siwek. Obowiązek zapłaty podatku powstanie dopiero w memencie sprzedaży akcji otrzymanych w ramach programu pracowniczego. Dochód ze zbycia akcji podlega opodatkowaniu podatkiem 19-proc.