Podatnik nie może odliczyć podatku naliczonego zawartego w cenie nabywanych towarów lub usług, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną podatnika, któremu organy podatkowe odmówiły prawa do odliczenia VAT. NSA potwierdził, że podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT od zakupów towarów i usług, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Sąd przypomniał, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) prawo do obniżenia VAT przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Jak podkreślił sędzia NSA Sylwester Marciniak, fiskus prawidłowo ocenił stan faktyczny.
Przede wszystkim działalność, w związku z którą podatnik dokonywał wydatków, była koncesjonowana. Podatnik nigdy nie uzyskał koncesji. Spór w sprawie dotyczył rozliczenia VAT za 8 miesięcy 2005 roku. Podatnik rozliczył VAT z faktur dokumentujących zakup usług marketingowych oraz transportowych. Usługi miały być związane z planowaną produkcją biopaliw.
Fiskus uznał, że wydatki poniesione przez podatnika na usługi marketingowe i transportowe nie mają związku z faktycznie prowadzoną działalnością i uzyskiwanymi przychodami. W 2005 roku podatnik prowadził działalność w zakresie handlu m.in. cukrem i blachą.
Podatnik nie zgodził się z taką interpretacją i domagał się prawa do odliczenia. Jednak sądy administracyjne obu instancji przyznały rację fiskusowi.
Wyrok jest prawomocny.
Sygn. akt I FSK 973/09