Z samozatrudnieniem mamy do czynienia w sytuacji,w której osoba fizyczna podejmu działalność gospodarczą na własny rachunek i na własne ryzyko. Przejście z etatu na samozatrudnienie opłaca się finansowo obu stronom: pracodawca ponosi niższe koszt mogąc np. zaoferować pracownikowi wyższą kwotę niż w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Z kolei samozatrudnieni, jako przedsiębiorcy, mogą wybrać najkorzystniejszą dla siebie formę rozliczeń z fiskusem.

Trzeba wybrać formę opodatkowania

Każdy, kto planuje przejście z etatu na samozatrudnienie, będzie musiał wybrać formę opodatkowania. Do wyrobu są: skala PIT ze stawkami 18 i 32 proc., liniowy 19-proc. podatek oraz formy zryczałtowane.

Przedsiębiorcy na samozatrudnieniu mogą uwzględniać koszty podatkowe

Podatnik, który pracuje na samozatrudnieniu, może ponoszone wydatki rozliczać w kosztach uzyskania przychodów. Ważne, aby były one właściwie udokumentowane.

Na samozatrudnieniu nowe obowiązki

Nowy przedsiębiorca będzie musiał przyzwyczaić się do pewnych obowiązków. Jednym z nich będzie konieczność prowadzenia ewidencji. Zmienią się też zasady rozliczeń.

Czy osoba na samozatrudnieniu musi zadbać o dokumentację wydatków

Aby osoba samozatrudniona uzyskiwała przychody z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów podatkowych, nie może wystąpić sytuacja, o której mowa w art. 5b ustawy o PIT.

Jak rozliczy się z urzędem skarbowym samozatrudniony pracujący za granicą

Osoba fizyczna może prowadzić działalność gospodarczą poza granicami Polski za pośrednictwem firmy zarejestrowanej w Polsce, a działająca za granicą bezpośrednio bądź za pośrednictwem zagranicznego zakładu.