Podatnicy świadczący usługi masowe, w tym przedsiębiorstwa wodociągowe, postulują zniesienie obowiązku stosowania przez nie kas fiskalnych. Związane jest to z kończącymi się pracami nad nowym rozporządzeniem w tej sprawie, które przygotowuje Ministerstwo Finansów. Prace powinny się zakończyć w pierwszych dniach kwietnia.
Nie ma powodów, by przedsiębiorstwa oferujące usługi powszechne, takie jak wodociągi czy zakłady energetyczne, stosowały kasy fiskalne. I tak muszą one wszystkie usługi fakturować. Stosując kasy, zmuszone są zatem do niepotrzebnej nikomu podwójnej ewidencji usług.
Tymczasem Ministerstwo Finansów chce zakończyć w kwietniu prace nad przepisami rozszerzającymi na nowe grupy podatników obowiązek stosowania w prowadzonej działalności gospodarczej kas fiskalnych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami MF oraz Planem Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010–2011 nowym obowiązkiem ma zostać objęte jak najszersze grono przedsiębiorców. Ważne przy tym będzie to, aby resort finansów przy rozbudowywaniu tych przepisów nie poszedł za daleko. Nie ma przecież potrzeby wprowadzania kas fiskalnych u podatników, którzy każdą transakcję dokumentują fakturami VAT. Przykładem mogą być zakłady wodociągowe.
Jeden z takich zakładów w zgłoszeniu lobbingowym przesłanym do MF podkreślił, że przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne zobowiązane są do ewidencjonowania świadczonych usług i dokumentowania ich w rejestrach i fakturach VAT w każdym przypadku sprzedaży, zarówno dla osób prawnych, jak i odbiorców będących osobami fizycznymi. Ponadto każda sprzedaż realizowana jest na podstawie pisemnych umów zawieranych z odbiorcami usług.
Zdaniem przedsiębiorców nieuzasadnione społecznie, ekonomicznie, technicznie i logicznie będzie wprowadzanie zasady podwójnego ewidencjonowania dla osób fizycznych, tj. na podstawie paragonów z kas fiskalnych i faktur VAT, lub rezygnacja z faktur na rzecz paragonów. Wprowadzenie kas fiskalnych spowoduje nie tylko wzrost kosztów świadczenia usług na rzecz osób fizycznych, ale także zmusi odbiorców usług do dotarcia do miejsc ich zainstalowania.
Eksperci są zdania, że obejmowanie przedsiębiorców świadczących usługi masowe obowiązkiem instalowania i stosowania kas fiskalnych jest bezzasadne.



Równe traktowanie

Rozszerzenie obowiązku stosowania kas fiskalnych na nowe grupy podatników ma realizować zasadę równego traktowania wszystkich podatników oraz pomóc w walce z szarą strefą.
– Jednak wprowadzenie kas dla niektórych grup nie jest zasadne. Dotyczy to podatników zwolnionych, którzy i tak nie płacą VAT, jak również świadczących usługi masowe. Firmy telekomunikacyjne, energetyczne czy wodociągowe i tak prowadzą szczegółową ewidencję świadczonych usług i wszystkie dokumentują fakturami – stwierdza Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy w kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.
Wskazuje również, że urządzenia księgowe takich podmiotów pozwalają łatwo wykryć wszelkie błędy. Konieczność stosowania kas przez te grupy spowoduje wydatki budżetowe (700 zł od kasy) oraz podwyżkę cen, nie przynosząc żadnych zysków budżetowi czy podatnikom. Utrzymanie tych zwolnień jest zasadne, choćby pod warunkiem fakturowania całości sprzedaży.

Utrudnienia dla wszystkich

Ewentualne wprowadzenie obowiązku odrębnej ewidencji swojej sprzedaży przez zakłady wodociągowe i im podobnych podatników przy użyciu kas fiskalnych będzie nieuzasadnionym dodatkowym obciążeniem.
– Przyjmując, że zakłady wodociągowe i tak całą swoją sprzedaż dokumentują fakturami VAT oraz protokołami z odczytu wodomiarów, itp., obowiązek dodatkowej rejestracji tej sprzedaży za pomocą kas fiskalnych nie tylko wydaje się być bezcelowy, ale również zwiększyłby i tak już wysoki poziom biurokratyzacji w świecie podatków – ocenia Andrzej Pośniak, prawnik, doradca podatkowy w Kancelarii CMS Cameron McKenna.
Co więcej, rozwiązanie to mogłoby również prowadzić do utrudnień po stronie samych klientów tych firm. Prace nad szczegółowymi rozwiązaniami dotyczącymi kas powinny być więc poprzedzone gruntowną analizą.