Podatnicy, którzy na własny koszt wymienili stolarkę okienną, a następnie spółdzielnia mieszkaniowa zwróciła im poniesione na ten cel wydatki, nie muszą tych środków wykazywać w rocznym PIT i płacić od nich podatku. Odmiennego zdania jest dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie.
Takie stanowisko przedstawił minister finansów w interpretacji ogólnej z 17 marca 2009 r. (nr DD3/033/33/ KDJ/09/209), o czym informowaliśmy na łamach GP.
Teraz dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 17 lutego 2010 r. (nr IPPB4/415-783/09-4/SP) prezentuje odmienne niż minister stanowisko. Zdaniem stołecznej izby w sytuacji zwrotu przez spółdzielnię mieszkaniową części poniesionych wydatków na wymianę stolarki okiennej, po stronie tych osób powstaje przychód, który trzeba opodatkować w rocznym PIT.
Różnica w obu stanowiskach polega na tym, że minister odniósł się do sytuacji podatników posiadających spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Z kolei izba skarbowa rozpatrywała przypadek osób posiadających prawo odrębnej własności lokalu. Mimo tych różnic obie sprawy mają wspólny mianownik. W obu przypadkach zwrot za wymianę okien zazwyczaj następuje ze środków wpłacanych na fundusz remontowy, który w całości finansowany jest ze składek członków spółdzielni. Absurdalne jest twierdzenie, że składki na fundusz są przychodem członków spółdzielni po ich wypłacie.

Obowiązki lokatorów

Dyrektor warszawskiej izby zwrócił uwagę, że osoby posiadające odrębną własność lokali zobowiązane są do ponoszenia ciężaru eksploatacji i utrzymania własnych lokali, a także mienia spółdzielni. Takiego obowiązku nie mają osoby posiadające spółdzielcze lokatorskie i własnościowe prawo do lokalu oraz pozostałe osoby, które nie posiadały odrębnej własności lokalu.
W analizowanym przez izbę przypadku spółdzielnia z funduszu remontowego dokonuje zwrotu części wydatków poniesionych na wymianę stolarki okiennej osobom, które posiadają spółdzielcze lokatorskie i własnościowe prawo do lokalu, oraz osobom posiadającym prawo odrębnej własności lokalu.
W sytuacji zwrotu takim osobom części poniesionych wydatków na wymianę okien, po stronie tych osób powstaje przysporzenie majątkowe. Spółdzielnia musi wystawić PIT-8C właścicielom lokali. Właściciele powinni ten dochód wykazać w zeznaniu składanym za rok, w którym otrzymali refundację.



Przysporzenie majątkowe

Na innych elementach zwrotu wydatków za wymianę okien skupił się minister finansów w ubiegłorocznej interpretacji ogólnej. Dla ministra kluczową sprawą było ustalenie, czy przy zwrocie za wymianę okien powstaje u otrzymującego przysporzenie majątkowe. Minister podparł się orzecznictwem sądowym, z którego wynika, że zwrot kosztów z tytułu wymiany okien otrzymany od spółdzielni mieszkaniowej nie powoduje po stronie podatników przysporzenia majątkowego i z tego względu nie mieści się w pojęciu przychodu z innych źródeł. Nie podlega zatem opodatkowaniu.
W związku z zaistniałą sytuacją minister finansów będzie musiał albo uzupełnić swoją poprzednią interpretację o sytuację podatników posiadających odrębną własność do mieszkania, albo wydać nową interpretację.
OPINIE
Gabriela Nowicka
prawnik w Auxilium
Osoby dysponujące spółdzielczymi prawami do lokali są zobowiązane uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale i mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie ze statutem. Tymczasem osoby posiadające odrębną własność lokali zobowiązane są do ponoszenia ciężaru eksploatacji i utrzymania własnych lokali i nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni. Według warszawskiej izby pierwsza grupa nie ma takich obowiązków jak druga i z tej racji osoby posiadające odrębną własność lokali powinny płacić PIT od zwrotu za okna. Fakt rozróżniania dwóch grup na niezbyt wyraźnych podstawach budzi wątpliwości interpretacyjne.



Adam Mariuk
dyrektor w Deloitte
Właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni są również zobowiązani do wpłat na fundusz remontowy tworzony przez spółdzielnię. Ich sytuacja w odniesieniu do zwrotu poniesionych wydatków nie powinna się więc różnić od osób mających lokatorskie czy też własnościowe prawo do mieszkania. Taki wniosek można również wyprowadzić z orzecznictwa sądów administracyjnych. Zdaniem sądów, gdy zwrot jest częściowy (gdy kwota otrzymana od spółdzielni jest mniejsza od poniesionych wydatków), w ogóle nie można mówić o przysporzeniu majątkowym. Gdyby nawet takie przysporzenie powstało, to ewentualny przychód będzie zawsze niższy od kosztów jego uzyskania – wydatków poniesionych przez podatnika.
Wojciech Sawicki
prawnik w Accreo Taxand
Minister finasów w interpretacji ogólnej nie odniósł się do sytuacji, gdy zwrot za stolarkę od spółdzielni otrzymuje osoba, która jest właścicielem mieszkania. Właściciele lokali, którzy nie chcą opodatkowywać dofinansowania, powinni się liczyć ze sporem z organami podatkowymi. Stanowisko organów podatkowych w tej kwestii jest negatywne dla podatników – właściciel nieruchomości, który otrzymuje zwrot za wymianę okien, powinien rozpoznać przychód. Nie można jeszcze mówić o ukształtowanym stanowisku sądów administracyjnych w tym zakresie. Ale jest np. pozytywny wyrok WSA w Kielcach (sygn. akt I SA/Ke 528/09), w którym sąd nie dopatrzył się przysporzenia u właściciela lokalu w analogicznym stanie faktycznym.
Anna Drabik
asystent podatkowy w BDO, biuro w Katowicach
Spółdzielnia nie ma obowiązku poboru zaliczek na PIT od dofinansowania za wymianę stolarki okiennej. Obowiązkiem spółdzielni jest sporządzenie informacji PIT-8C, natomiast obowiązek rozliczenia przychodu z tytułu dofinansowania wymiany okien spoczywa na członku spółdzielni – podatniku PIT. W zeznaniu rocznym w wierszu inne źródła (numeracja rubryk różni się w zależności od składanego zeznania) należy wykazać kwotę przychodu zgodnie z PIT-8C. Termin przekazania przez spółdzielnię informacji PIT-8C podatnikom upłynął 1 marca 2010 r. odnośnie do rozliczenia za 2009 rok. Niewystawienie informacji PIT-8C nie zwalnia podatnika z rozliczenia dofinansowania w zeznaniu rocznym.