ZMIANA PRAWA Firmy posiadające siedziby w różnych państwach członkowskich będą mogły uzyskiwać pojedyncze pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej (SASP).
Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła i przyjęła wczoraj rządowy projekt zmian w ustawie - Prawo celne. Nowelizacja zakłada m.in. zalegalizowanie instytucji pojedynczych pozwoleń na stosowanie uproszczonej procedury SASP. Umożliwia ona firmom posiadającym oddziały w różnych państwach członkowskich uzyskanie w jednym z nich pozwolenia obejmującego wszystkie transakcje importowe lub eksportowe dokonywane w procedurze uproszczonej na obszarze innych uczestniczących realizacji pozwolenia państw członkowskich. Przedsiębiorcom pozwoli to na scentralizowanie księgowości i płatności celnych, dla wszystkich transakcji dokonywanych na obszarze UE, w państwie członkowskim wydającym pozwolenie, mimo że fizyczne przedstawienie towarów odbywać się będzie w innym państwie członkowskim.
Zgodnie z projektem ustawy zmienią się zasady wydawania pozwoleń na prowadzenie składów celnych. Kompetencje w tym zakresie zostaną przeniesione z dyrektorów izb celnych na naczelników urzędów celnych. Ma to uprościć i przyspieszyć udzielanie pozwoleń. Wszystkim dyrektorom izb celnych zostaną natomiast przyznane uprawnienia do nadawania statusu upoważnionego przedsiębiorcy. Obecnie takie uprawnienie posiada tylko trzech dyrektorów izb celnych na terenie całego kraju. Zmiana ma przyczynić się do upowszechnienia tej instytucji dającej firmom szczególne przywileje w obrocie towarami z państwami trzecimi.
Nowelizacja znosi ograniczenia w ilości paliw zwolnionych z cła, przywożonych do Polski z państw trzecich w standardowych zbiornikach samochodów. Zmiana stanowi dostosowanie do przepisów prawa wspólnotowego.