Od 2010 roku ma obowiązywać jedna 8,5-proc. stawka ryczałtu ewidencjonowanego. Wynajmujący, którzy rozliczali już podatek w tej formie, stosują jednolitą stawkę. Osoby, które zamierzają płacić ryczałt, muszą złożyć oświadczenie do 20 stycznia.
Prezydent ma jeszcze cztery dni na podpisanie ustawy wprowadzającej od 1 stycznia 2010 r. nowe zasady opodatkowania przychodów z najmu ryczałtem ewidencjonowanym. Zmiany są korzystne dla podatników, dlatego mogą wejść w życie z datą wsteczną od początku roku. Zamiast dwóch stawek 8,5-proc. oraz 20-proc. zastosowanie będzie miała tylko jedna, niższa stawka ryczałtu.
Wynajmujący, którzy dotychczas rozliczali się z fiskusem w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zastosują nowe zasady opodatkowania niezależnie od tego, kiedy umowa najmu została podpisana. Natomiast osoby, które do tej pory opłacały podatek według skali podatkowej i od tego roku chcą po raz pierwszy skorzystać ze zryczałtowanej formy rozliczeń, do 20 stycznia muszą złożyć pisemne oświadczenie w urzędzie skarbowym.

Jednolita stawka

Nowe zasady opodatkowania najmu ryczałtem ewidencjonowanym wprowadza ustawa z 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Anna Szyszka, doradca podatkowy w Mazars, wskazuje, że nowelizacja zniosła limit przychodów w wysokości 4 tys. euro, powyżej którego stosowana była 20-proc. stawka w zakresie opodatkowania przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).
Jak wyjaśnia Bartłomiej Atys, radca prawny z Kancelarii Prawnej Atys i Wspólnicy, na podstawie tego przepisu opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
– Na skutek wprowadzonej zmiany przychody z tytułu najmu i podobnych źródeł są opodatkowane według 8,5-proc. stawki ryczałtu niezależnie od ich wielkości – mówi Bartłomiej Atys.



Powiadomienie fiskusa

Nowelizacja będzie obowiązywać od 1 stycznia 2010 r., zatem wszystkie przychody uzyskane od tego dnia z tytułu umów zawartych przed tą datą będą objęte jednolitą 8,5-proc. stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ustawa nie różnicuje przychodów ze względu na moment zawarcia umowy, będącej ich źródłem.
Potwierdza to Krzysztof Biernacki, ekspert podatkowy w Roedl & Partner, który zwraca uwagę, że ustawa nie wprowadza żadnych przepisów przejściowych w zakresie stosowania zmienionych zasad opodatkowania najmu ryczałtem. Odnieść się zatem należy do brzmienia pozostałych, niezmienianych regulacji ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Oznacza to, że zgodnie z art. 9 ustawy dokonany w latach poprzednich wybór podatnika w zakresie korzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest wiążący, chyba że zrezygnuje z niej w terminie do 20 stycznia roku kalendarzowego.
– Tym samym osoby, które wcześniej stosowały ryczałt ewidencjonowany, mogą kontynuować jego rozliczanie na podstawie nowej stawki począwszy od 1 stycznia 2010 r. – mówi Krzysztof Biernacki.
Osoby, które do tej pory korzystały z ogólnych za- sad opodatkowania, powinny złożyć oświadczenie o wyborze zryczałtowanej formy opodatkowania nie później niż do 20 stycznia 2010 r., jeżeli natomiast planują rozpoczęcie wynajmu nieruchomości w trakcie 2010 roku, powinny takie oświadczenie złożyć przed rozpoczęciem najmu, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu z tego tytułu. Krzysztof Biernacki zwraca również uwagę, że wynajmujący mogą opłacać ryczałt za okresy kwartalne. W takim przypadku są oni także zobowiązani poinformować o tym organ podatkowy bądź z chwilą rozpoczynania wynajmu lub do 20 stycznia danego roku kalendarzowego.



Najem prywatny

Ryczałtem ewidencjonowanym opodatkowane są przychody z najmu i podobnych źródeł bez względu na przedmiot umowy. Jak podkreśla Bartłomiej Atys, może to być najem lokalu mieszkalnego lub użytkowego, najem powierzchni niebędącej lokalem, najem ruchomości lub dzierżawa dowolnej rzeczy.
– Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mogą opłacać osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – przypomina Anna Szyszka.
Nasza rozmówczyni dodaje, że przychody uzyskane z tytułu powyższych umów podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych również wtedy, jeżeli są uzyskiwane przez podatników, w stosunku do których wyłączono opodatkowanie ryczałtem. Jeżeli na przykład podatnik świadczy usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym, a więc m.in. usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to nie może podlegać opodatkowaniu w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Wyłączenie to nie dotyczy przychodów z tzw. prywatnego najmu.
Podkreślić również należy, że w zakresie umów najmu nowe zasady opodatkowania dotyczą zarówno tradycyjnych umów najmu, jak i najmu okazjonalnego, który został uregulowany ustawą z 17 grudnia. Ogólna treść przepisów, które uprawniają do opodatkowania przychodów z tytułu najmu ryczałtem ewidencjonowanym, nie różnicuje bowiem tych dwóch typów najmu.