Awans funkcjonariusza poprzez zmianę kategorii stanowisk służbowych będzie możliwy po dokonaniu oceny kompetencji funkcjonariusza w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.
W Służbie Celnej powstaną trzy kategorie stanowisk służbowych: stanowiska kierownicze, eksperckie i specjalistyczne. Takie rozwiązanie zakłada projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie stanowisk służbowych funkcjonariuszy celnych, trybu awansowania oraz dokonywania zmian na stanowiskach służbowych. W ramach trzech kategorii stanowisk służbowych określone zostaną nowe stanowiska służbowe. Kryteria zakwalifikowania stanowiska do kategorii stanowisk określa odrębne rozporządzenie w sprawie opisu i wartościowania stanowisk służbowych.
Projekt rozporządzenia dotyczącego stanowisk służbowych trybu awansowania oraz dokonywania zmian na stanowiskach służbowych określa jednolite zasady awansowania w Służbie Celnej. Awans na stanowisko służbowe może być realizowany:
● w ramach tej samej kategorii stanowisk służbowych,
● przez zmianę kategorii stanowisk służbowych.
Awans następuje na stanowisko służbowe o najniższej grupie uposażenia zasadniczego. W przypadku awansu w ramach tej samej kategorii stanowisk służbowych, z wyłączeniem awansu w ramach kategorii stanowisk kierowniczych, następuje bezpośrednio na wyższe stanowisko służbowej. Awans poprzez zmianę kategorii stanowisk służbowych następuje z kategorii stanowisk specjalistycznych do kategorii stanowisk eksperckich oraz z kategorii stanowisk eksperckich do kategorii stanowisk kierowniczych.
Rekrutację wewnętrzną poprzedzającą awans ogłasza kierownik urzędu. Ogłoszenie o rekrutacji umieszczane na stronie internetowej urzędu powinno określać: stanowisko, na które przeprowadzana jest rekrutacja, zakres wykonywanych zadań, stanowisko służbowe, z którego można przystąpić do rekrutacji, oraz termin i miejsce składania zgłoszeń.



Awans poprzez zmianę kategorii stanowisk służbowych może nastąpić po dokonaniu oceny kompetencji funkcjonariusza w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Ocena kompetencji będzie dokonywania przy zastosowaniu skali punktacji od 0 do 4, gdzie 0 punktów oznacza brak kompetencji, a 4 punkty – bardzo wysoki poziom kompetencji. Oceny kompetencji dokonuje 5-osobowy zespół powołany przez kierownika urzędu. Wynik oceny stanowi suma punktów przyznanych przez poszczególnych członków zespołu.
O awansie funkcjonariusza decyduje suma punktów uzyskanych w rozmowie kwalifikacyjnej, przy czym w przypadku rekrutacji do kategorii stanowisk:
● kierowniczych, suma punktów przyznanych przez członków zespołu, w zakresie kompetencji kierowniczych nie może być mniejsza niż 15;
● eksperckich, suma punktów przyznanych przez członków zespołu w zakresie kompetencji analitycznych nie może być mniejsza niż 15.
Projektowane rozporządzenie określa również tryb dokonywania zmian na stanowiskach służbowych.
Podstawa prawna
Projekt rozporządzenia ministra finansów z 26 listopada 2009 r. w sprawie stanowisk służbowych funkcjonariuszy celnych, trybu awansowania oraz dokonywania zmian na stanowiskach służbowych.