Na zjeździe doradców podatkowych delegaci mogą podjąć decyzję o nadaniu większej samodzielności lub osobowości prawnej oddziałom regionalnym. Na to rozwiązanie musi się zgodzić parlament.
Wśród wielu spraw, o których zdecydują delegaci na III Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych (odbędzie się 15–17 stycznia 2010 r.), może znaleźć się od dawna dyskutowana w środowisku sprawa zmian ustrojowych samorządu. Jeśli nawet doradcy zdecydują, jak powinien zmienić się ustrój, nie oznacza to, że zmiany wejdą w życie. Zmiana ustroju wiąże się z koniecznością nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym, o której decyduje minister finansów i parlament.

Propozycje zmian

Oś dyskusji o zmianach ustrojowych stanowią dwa rozwiązania. Pierwsze, zakładające powołanie izb regionalnych posiadających osobowość prawną, oraz drugie przewidujące ewolucyjne wzmocnienie kompetencji obecnych oddziałów Krajowej Izby Doradców Podatkowych (KIDP). Jacek Pawlik, doradca podatkowy i prezes w ECCOM Spółka Audytu i Doradztwa, opowiada się za utworzeniem osobowości prawnej izb regionalnych, ponieważ w jego opinii decentralizacja struktury organizacyjnej Izby pozwoliłaby na bardziej optymalne i dostosowane do specyfiki danego regionu wykonywanie działań na rzecz doradców podatkowych oraz lepsze sprawowanie pieczy przez samorząd nad wykonywaniem zawodu. W środowisku takie stanowisko określane jest jako rewolucyjne. Za drugim rozwiązaniem, czyli ewolucyjnymi zmianami w ustroju KIDP, opowiedziała się Krajowa Rada Doradców Podatkowych po przeprowadzonej w maju 2008 r. konferencji w Nałęczowie.
Jak mówi Marek Kwietko-Bębnowski, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, Rada w uchwale z 29 lipca 2008 r. wyraziła pogląd, będący odbiciem wniosków płynących z dyskusji środowiska, że na obecnym etapie utworzenie izb regionalnych jako osób prawnych nie może być uznane za uzasadnione. Marek Kwietko-Bębnowski dodaje, że w tej samej uchwale Rada rekomendowała zmiany do ustawy o doradztwie, które podnoszą rangę i samodzielność regionów. Mają one polegać na przyznaniu zgromadzeniom regionalnym oraz zarządom regionalnych oddziałów kompetencji organów Izby o regionalnym zasięgu działania. Takie zmiany – zdaniem naszego rozmówcy – zapoczątkują ewolucyjny proces dochodzenia do osobowości prawnej regionów poprzez istotne upodmiotowienie regionów w stosunku do stanu obecnego.



Wszystkie opcje możliwe

Dyskusja środowiska wskazuje na to, że regiony opowiadają się za przyjęciem ewolucyjnego modelu zmian ustrojowych, ale – jak przyznaje Bożena Zybura, doradca podatkowy – nie można wykluczyć również innych rozstrzygnięć.
– Przyjęty przez doradców na tym etapie rozwoju samorządu model polegający na przesunięciu (zmianie) kompetencji, uprawnień i odpowiedzialności bez nadawania osobowości prawnej izbom regionalnym uważam za rozwiązanie optymalne – mówi Bożena Zybura.
Rozmówczyni przyznaje, że w aktualnej sytuacji finansowej tylko duże regiony (np. mazowiecki lub śląski) i kilka średnich są w stanie uzyskać niezależność finansową niezbędną do realizacji zadań statutowych. Pozostałe ośrodki musiałyby podjąć działania w celu przyłączenia się do większych organizmów, a na to aktualnie zgody nie ma.
Na problem z finansowaniem zadań w małych regionach zwraca uwagę również Marek Kwietko-Bębnowski. Jego zdaniem, biorąc pod uwagę wyjątkowe zróżnicowanie zasobności finansowej regionów, przekształcenie najmniejszych, najsłabszych izb regionalnych w samodzielne osoby prawne mogłoby na obecnym etapie rozwoju Izby prowadzić do ich trwałej niewypłacalności.
– Nie możemy jako doradcy podatkowi dzielić się na takich, którzy mają łatwiejszy, bo tańszy i częsty dostęp, np. do szkoleń, i na takich, którzy mają ten dostęp utrudniony, bo droższy i rzadszy. Jesteśmy jedną Izbą, bez względu na to, gdzie prowadzimy swoje kancelarie – stwierdza Marek Kwietko-Bębnowski.

Zmiany statutowe

Do czasu nowelizacji ustawy o doradztwie – jak mówi Jacek Pawlik – Izba może podjąć działania zmierzające do wzmocnienia regionów. Wyjaśnia on, że zjazd może na podstawie obecnej ustawy o doradztwie dokonać zmian statutowych, tworząc nowe organy statutowe, takie jak np. zjazdy (lub zgromadzenia) regionalne, rady (lub zarządy) regionalne czy też regionalne komisje rewizyjne, przekazując tym organom szereg kompetencji niezastrzeżonych przez ustawę o doradztwie do kompetencji organów centralnych.
Ważne
Podmiotami uprawnionymi do zawodowego wykonywania czynności doradztwa podatkowego są:
● osoby fizyczne, wpisane na listę doradców podatkowych
● adwokaci i radcowie prawni
● biegli rewidenci