Sprawozdania finansowe, w tym sprawozdania zarządu z działalności, emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu lub ubiegających się o ich dopuszczenie, sporządza się na podstawie ustawy o rachunkowości, z uwzględnieniem przepisów ustawy z 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu, a także o spółkach publicznych, oraz dwóch rozporządzeń ministra finansów. Jak takie sprawozdanie sporządzić?
dr André Helin
prezes BDO Numerica
Obowiązujące rozporządzenia nie wprowadzają odrębnych zasad rachunkowości przewidzianych dla spółek publicznych. W porównaniu z ustawą o rachunkowości skracają okresy sprawozdawcze oraz rozszerzają zakres i formę prezentacji oraz publikacji informacji dodatkowych. Operują sztywnymi formatami prezentacji danych finansowych.
Rozporządzenie z 18 października 2005 r. zawiera silniejsze umocowanie MSR w zakresie skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym.
Spółki dopuszczone do publicznego obrotu są zobowiązane do przekazywania raportów okresowych: kwartalnych, półrocznych i rocznych. Raport kwartalny powinien zawierać, odpowiednio do rodzaju prowadzonej działalności, dane za kwartał roku obrotowego objęty tym raportem oraz dane narastająco za wszystkie pełne kwartały danego roku obrotowego, a co najmniej bilans, rachunek zysków i strat oraz rachunek przepływów pieniężnych. Raport półroczny i roczny zawierają te same zestawienia, ale ze znacznie rozbudowanymi informacjami uzupełniającymi.
Dane wszystkich raportów powinny być sporządzone zgodnie z przepisami rachunkowości. Podstawą są tu ustawy regulujące zasady funkcjonowania jednostki (np. prawo bankowe lub ustawa o działalności narodowych funduszy inwestycyjnych), a następnie ustawa o rachunkowości oraz ewentualne rozporządzenia regulujące rachunkowość szczegółowo, jeżeli takie występują. Jeżeli te przepisy nie zawierają szczegółowych rozwiązań, spółki publiczne mogą, podobnie jak inne jednostki objęte ustawą o rachunkowości, skorzystać z krajowych lub międzynarodowych standardów rachunkowości.