Stypendia przyznawane studentom przez prywatne podmioty będą zwolnione z PIT, pod warunkiem że zasady ich przyznawania opracowane przez fundatora zatwierdzi minister.
Nowelizacja ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, którą przyjął już Senat, przewiduje m.in. przyznawanie studentom stypendiów przez podmioty prywatne – osoby fizyczne i prawne. Przychody z tytułu takich stypendiów nie będą opodatkowane, po spełnieniu określonych warunków.

Zwolnienie z podatku

Piotr Trybała, partner w KPT Doradcy Podatkowi, wyjaśnia, że jedną z grup stypendiów zwolnionych z PIT są stypendia za wyniki w nauce, otrzymywane na podstawie prawa o szkolnictwie wyższym, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. Zwolnienie obejmie również stypendia fundowane studentom przez osoby prywatne.
– Ustawa o PIT w tym zakresie nie ulega zmianie, ale poprzez zmianę prawa o szkolnictwie wyższym rozszerza się zakres obecnego zwolnienia na nowe rodzaje stypendiów, które dotychczas były opodatkowane – mówi Piotr Trybała.
Zgodnie z nowelizacją prawa o szkolnictwie wyższym, zasady przyznawania studentom stypendiów prywatnych ma zatwierdzać właściwy minister. Jak wskazuje Bartłomiej Atys, radca prawny w Kancelarii Prawnej Atys i Wspólnicy, ten tryb przyznawania stypendiów spełnia zatem wymogi określone dla zwolnienia z podatku.



Obecne stypendia

Stypendia za wyniki w nauce są fundowane przez podmioty prywatne również dziś. Nie korzystają one jednak z podatkowej preferencji. Bartłomiej Atys podkreśla, że zwolnienie dotyczy wyłącznie stypendiów zatwierdzonych przez ministra zgodnie z odpowiednią procedurą. Podstawą prawną zatwierdzania takich stypendiów przyznawanych studentom przez osoby prywatne będą dopiero nowe przepisy prawa o szkolnictwie wyższym.
– Aby prywatne stypendium zostało zwolnione z PIT, fundator będzie musiał opracować zasady przyznawania stypendium i uzyskać ich zatwierdzenie przez ministra – tłumaczy nasz rozmówca.
Piotr Trybała wskazuje, że nowelizacja prawa o szkolnictwie wyższym wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia. Tym samym stypendia od osób fizycznych lub prawnych uzyskane do tej pory nie będą korzystały ze zwolnienia.

Stypendia dla uczniów

Marcin Mianowany, radca prawny, zwraca uwagę, że możliwość przyznawania stypendiów prywatnych uczniom funkcjonuje już w ustawie o systemie oświaty (art. 90l ustawy). Zwolnienie takich stypendiów z podatku możliwe jest, pod warunkiem że zasady ich przyznania są określone w ustalonym regulaminie, zatwierdzonym przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.