Organy podatkowe wydają decyzje wyrównujące wymiar podatku od nieruchomości za lata poprzednie. W Rybniku wyrównanie spowodowało nawet czterokrotny wzrost podatku.
Podatnicy, którzy zapłacili podatek od nieruchomości, mogą zapłacić go powtórnie, jeśli wójt, burmistrz lub prezydent miasta wyda decyzje wyrównujące podatek za poprzednie lata. Tak stało się ostatnio, np. w Rybniku. Jak mówi Benedykt Kołodziejczyk, radny miasta, w Rybniku dla siedmiu obrębów geodezyjnych zakończono modernizację w połowie 2008 roku, a w 2009 roku prezydent miasta (który jest jednocześnie starostą) wydał decyzje wyrównujące wymiar podatku za 2008 rok.
– Najbardziej zmiany w ewidencji rybnickich gruntów dotknęły i dotkną osób (aktualizowane są kolejne obręby), które posiadają działki od 1000 mkw. do 1 hektara. W wyniku zmian ewidencji podatki wzrosły u tej kategorii osób 1,5–4-krotnie – mówi Benedykt Kołodziejczyk.

Zmiana ewidencji

Podstawą wymiaru podatku od nieruchomości są zapisy w ewidencji gruntów i budynków. Jeśli starosta zmodernizuje ewidencje, czyli je uaktualni, to wójt, burmistrz lub prezydent miasta może wydać decyzję określającą wysokość podatku.
Jak tłumaczy dr Mariusz Popławski z Katedry Prawa Podatkowego Uniwersytetu w Białymstoku, organy podatkowe muszą wydać decyzję.
– Istotne jest to, od kiedy zmiana w ewidencji ma zastosowanie – tłumaczy ekspert. Zgodnie z tą zasadą prezydent Rybnika miał obowiązek wymierzyć w 2009 roku podatek za 2008 rok. Jeśli np. zmiana ewidencji miała zastosowanie od 1 stycznia 2008 r., to rodzi ona skutki podatkowe na przyszłość, czyli na rok 2008 i następne.
– To oznacza, że wysokość podatku od nieruchomości może np. wzrosnąć lub zmaleć – wyjaśnia dr Mariusz Popławski.

Niejasne przepisy

Źródłem problemów podatników – jak mówi Benedykt Kołodziejczyk – są nieprecyzyjne przepisy, na podstawie których geodeci dokonują modernizacji ewidencji.
– Nie wiadomo więc, jakie cechy (powierzchnia i rodzaj upraw, położenie względem zabudowań i inne) powinny posiadać różnego rodzaju grunty – wyjaśnia nasz rozmówca. To przekłada się z kolei na wysokość podatku.
Radny Rybnika zwraca też uwagę, że informacje o przystąpieniu do modernizacji ewidencji gruntów i budynków starosta wywiesza na 14 dni na tablicy ogłoszeń w urzędzie, co oznacza, że prawie nikt z zainteresowanych o nich nie wie.