W 2010 roku nie będzie zapowiadanych przez Ministerstwo Finansów zmian w opodatkowaniu samochodów służbowych. Na ich wprowadzenie zostało za mało czasu - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski.

"Absolutnie nie ma szans, by te zmiany weszły w życie 1 stycznia" - przyznał wiceminister. Resort chce, by firmy udostępniające pracownikom samochody prowadziły specjalne ewidencje oraz informowały o tym, czy pojazdy te są wykorzystywane przez pracowników do celów prywatnych. Obecnie urzędy skarbowe nie są w stanie wykazać, czy pracownicy nie wykorzystują aut służbowych do podróży prywatnych, od czego powinni zapłacić podatek.

Zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, zmiany w podatkach rozliczanych rocznie, które są na niekorzyść podatnika, powinny mieć odpowiednie, co najmniej miesięczne vacatio legis. Dlatego muszą być ogłoszone najpóźniej 30 listopada.

W projekcie założeń do nowelizacji ustawy o PIT i CIT resort finansów chce zmusić firmy udostępniające pracownikom samochody do prowadzenia specjalnej ewidencji oraz informowania, czy auta są udostępniane pracownikom do celów prywatnych. Firma powinna też wskazać, kto jest uprawniony do korzystania z pojazdu. Osoba taka musiałaby zapłacić podatek od dodatkowego przychodu. Jego wysokość wyniosłaby miesięcznie 0,5 proc. wartości samochodu. Przychód ma być liczony proporcjonalnie do liczby dni, podczas których samochód był wykorzystywany do celów prywatnych.

Jeżeli firma nie wskazałaby osoby korzystającej z auta prywatnie albo ukryłaby, że samochód jest używany do takich celów, sama musiałaby zapłacić podatek. W tym przypadku przychód byłby liczony w wysokości 1 proc. wartości pojazdu.

Resort chciałby ponadto zobowiązać policję do pomocy w ściganiu nieuczciwych podatników

Policjant podejrzewający, że zatrzymany przez niego samochód służbowy jest wykorzystywany do celów prywatnych przez osobę fizyczną, miałby informować o tym urząd skarbowy.

Wiceminister Grabowski nie wykluczył, że resort przygotuje "ustawę samochodową", która kompleksowo ureguluje kwestie związane z PIT, CIT i VAT od aut. We wtorek rząd utrzymał prawo do odliczenia VAT od aut z kratką. Rada Ministrów nie zgodziła się na propozycje resortu finansów, by na trzy lata zawiesić prawo do odliczenia VAT od paliwa do takich samochodów.