O odziedziczeniu majątku czy otrzymaniu niespodziewanej darowizny marzy wiele osób. Gdy się jednak już tak stanie, obdarowani i spadkobiercy nie zdają sobie sprawy z podatkowych konsekwencji takiego przysporzenia. Orzecznictwo sądów administracyjnych pokazuje, że podatnicy często nie potrafią nawet skorzystać z bardzo przyjaznych dla nich przepisów. Warto o tym pamiętać i zapoznać się z najnowszym orzecznictwem sądów administracyjnych. Lepiej przecież uczyć się na cudzych błędach
WOJEWÓDZKI SĄD ADMINISTRACYJNY W RZESZOWIE o nabyciu części nieruchomości
Każdy spadkobierca korzysta z ulgi proporcjonalnie do swojego udziału
SENTENCJA
Przy większej liczbie spadkobierców, spełniających warunki uprawniające do skorzystania z ulgi z tytułu nabycia domu lub lokalu, wysokość ulgi przy nabyciu jednego domu albo jednego lokalu dotyczy łącznie wszystkich spadkobierców, a nie każdego z nich z osobna. Każdy z nich korzysta w tym przypadku z wyłączenia w części proporcjonalnej do wielkości jego udziału w dziedziczonym budynku albo lokalu.
UZASADNIENIE
Sąd Rejonowy postanowieniem z 23 stycznia 2006 r. stwierdził nabycie spadku po zmarłym 27 września 2005 r. Spadek nabyli żona oraz dzieci zmarłego. Jedno z małoletnich dzieci nabyło spadek z dobrodziejstwem inwentarza. W czerwcu 2007 r. pełnomocnik jednego ze spadkobierców złożył zeznanie na druku SD-3 wraz z załącznikami SD-3/A, stanowiącymi informację o pozostałych podatnikach. W zeznaniu oświadczono, że aktywa spadku stanowią nieruchomości i udziały w spółce o łącznej wartości ponad 1 mln zł. Do zeznania dołączono też oświadczenie, że wszyscy spadkobiercy spełniają wymogi do skorzystania z ulgi z art. 16 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 93, poz. 768).

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji artykułu przeczytasz więcej orzeczeń:

Nie można przywrócić terminu do złożenia zgłoszenia o nabyciu spadku
Nabycie udziałów w spółce nie oznacza nabycia zakładu lub jego części
Jeśli nie było podstaw do opodatkowania, decyzję można wzruszyć
Gdy podatnik nie był stroną aktu notarialnego, musi złożyć oświadczenie
Podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa udziału a nie rzeczy
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazeta Prawna: Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn w orzecznictwie sądów administracyjnych.