Przedsiębiorca, który świadczy usługi spedycji międzynarodowej, może korzystać z preferencyjnej 0-proc. stawki VAT.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Każde odpłatne świadczenie polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czy określonym zachowaniu mieści się w definicji usługi. Dla uznania czynności za usługę konieczne jest istnienie odbiorcy usługi, beneficjenta danej czynności i występowanie bezpośredniego związku między usługą i otrzymywanym świadczeniem wzajemnym.
Podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 22 proc. Jednak ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi. Taką preferencyjną, bo 0-proc. stawką VAT objęte są usługi transportu międzynarodowego.
Warto więc wiedzieć, że zgodnie z przepisami ustawy o VAT przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej związane z usługami przewozu lub innego sposobu przemieszczania towarów:
● z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,
● z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
● z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju,
● z miejsca wyjazdu na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.



Jednak aby przedsiębiorca, który zajmuje się transportem międzynarodowym, mógł zastosować 0-proc. VAT, musi posiadać odpowiednią dokumentację. Przepisy przewidują bowiem, że w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora dokumentami tymi zgodnie są w przypadku m.in. transportu:
towarów przez przewoźnika lub spedytora – list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora);
● towarów importowanych – oprócz wymienionych dokumentów, dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania.
Zatem usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, jeżeli są związane z transportem międzynarodowym towarów, korzystają z preferencyjnego opodatkowania stawką 0-proc. podatku.
Podstawa prawna
● Art. 83 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).