W rozliczeniu PIT za 2009 rok deklaracje za pracowników mają wypełniać pracodawcy. Pracownik nie utraci jednak prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub dzieckiem.
ANALIZA
Rozliczając się z fiskusem z dochodów uzyskanych w 2009 roku, pracownicy nie będą musieli samodzielnie wypełniać zeznania podatkowego. Obowiązek ten przejmie ich pracodawca. Nie oznacza to jednak, że automatycznie znikną indywidualne zeznania podatkowe. Pracownik, który będzie chciał sam wypełnić PIT, będzie mógł to zrobić. Wystarczy, że o tym fakcie zawiadomi swojego szefa, a tym samym zwolni go z obowiązku sporządzenia formularza podatkowego.

Małżonkowie i samotni rodzice

W sytuacji gdy pracownik będzie chciał skorzystać z preferencyjnego rozliczenia PIT, np. wspólnie z małżonkiem bądź jako rodzic samotnie wychowujący dziecko, będzie mógł to zrobić. W tym przypadku też będzie musiał powiadomić pracodawcę, że sam rozliczy się ze swoich dochodów. Wszystko dlatego, że szef w PIT-40, jaki będzie sporządzał za pracownika, będzie mógł jedynie uwzględnić ulgi: na dziecko i internetową oraz wpłatę dla organizacji pożytku publicznego z tytułu przekazania 1 proc. podatku pracownika.
Pojawia się tu wątpliwość, czy małżonkowie lub samotni rodzice nie stracą preferencji w PIT, gdy zapomną złożyć oświadczenie pracodawcy. Otóż nie stracą. Magdalena Kobos z Ministerstwa Finansów wyjaśniła nam, że małżonkowie będą mogli rozliczać się wspólnie, jeśli zawiadomią swoich pracodawców, że chcą się rozliczyć samodzielnie.
– Nawet jeśli pracodawcy rozliczą ich odrębnie, małżonkowie będą mogli wysłać zeznanie ze wspólnym rozliczeniem do 30 kwietnia – podkreśla Magdalena Kobos.
Dodaje, że obecnie ok. 90 proc. podatników rozlicza się w pierwszym progu skali podatkowej, a małżonkowie często rozliczają się wspólnie nie po to, żeby zapłacić mniejszy podatek, bo rozliczają się za pomocą jednej stawki, tylko po to, żeby wypełniać mniej dokumentów.



Potrzebne oświadczenie

Podkreślmy jeszcze raz: proponowana zmiana sposobu rocznych rozliczeń PIT nie wykluczy prawa do wspólnego rozliczenia się z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla samotnych rodziców. Anna Misiak, doradca podatkowy w MDDP, podkreśla, że podatnik będzie miał prawo zadeklarować w oświadczeniu składanym pracodawcy, że chce rozliczać się samodzielnie i wówczas płatnik nie powinien sporządzać PIT-40.
Grzegorz Ogórek, ekspert podatkowy w PricewaterhouseCoopers, dodaje, że w odróżnieniu od dotychczasowych zasad podatnicy, którzy będą chcieli się rozliczyć wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem, będą musieli złożyć stosowne oświadczenie pracodawcy do 15 stycznia danego roku.
Proponowany mechanizm odgórnego przygotowywania PIT-40 przez wszystkich pracodawców może zmylić wielu podatników.
– Założenie przez podatników, że nie muszą składać już osobnego PIT, skoro ich pracodawca przygotował za nich rozliczenie, jest mylące – ostrzega Anna Misiak.
Jej zdaniem, w ten sposób nie skorzystają z przysługujących im uprawnień do wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub dzieckiem. Takie założenie dodatkowo będzie potęgował fakt, że ulgę na dzieci, z której korzysta bardzo wiele osób, będzie mógł rozliczyć pracodawca. A więc nie będzie potrzeby składania osobnego zeznania, skoro ulgę już odliczono.