Podatnicy powinni otrzymać nadpłatę w PIT w ciągu trzech miesięcy. Z PIT złożonych 30 kwietnia fiskus zwraca pieniądze do 30 lipca. Od nadpłaty niezwróconej w terminie przysługują odsetki podatkowe.
ANALIZA
Już jutro, 30 lipca, podatnicy, którzy złożyli PIT za 2008 rok 30 kwietnia i wykazali w nim nadpłatę podatku, muszą otrzymać jej zwrot. Urząd skarbowy na wypłatę pieniędzy ma trzy miesiące od momentu złożenia przez podatnika zeznania. Jeśli podatnik korygował PIT po 30 kwietnia, termin trzymiesięczny liczony będzie od momentu złożenia poprawionej deklaracji.
Jeśli fiskus nie wypłaci pieniędzy w terminie, podatnik ma prawo go ponaglić. Przy wypłacie nadpłaty po terminie podatnikowi będą przysługiwały odsetki za każdy dzień zwłoki.

Powstanie nadpłaty

Podatnicy do 30 kwietnia musieli złożyć do właściwego urzędu skarbowego zeznanie roczne, wykazujące osiągnięty w roku poprzednim dochód bądź stratę. Jeśli z deklaracji tej wynika, że odprowadzane w trakcie minionego roku zaliczki przekroczyły kwotę podatku należnego od osiągniętego dochodu, to mamy do czynienia z nadpłatą.
– Powstanie nadpłaty oznacza, że przysługuje nam zwrot nadmiernie odprowadzonego podatku – wyjaśnia Paweł Jabłonowski, szef Departamentu Podatkowego Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

Ważne trzy miesiące

Nadpłata w podatku dochodowym od osób fizycznych powstaje z dniem złożenia przez podatnika zeznania rocznego. Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy, wskazuje, że termin na zwrot nadpłaty wynosi trzy miesiące, licząc od daty złożenia zeznania rocznego. Jeżeli podatnik złoży korektę zeznania, termin ten liczy się od daty złożenia tej korekty.
Katarzyna Bieńkowska, doradca podatkowy w Dewey & LeBoeuf, dodaje, że nadpłata może zostać zwrócona w dwojaki sposób, tzn. albo zostaje zaliczona na poczet innych zobowiązań podatkowych (co pozwala uniknąć dwukrotnego, zbędnego transferu środków – od urzędu do podatnika i ponownie od podatnika do urzędu, z innego tytułu), albo jako zwrot bezpośredni na rzecz podatnika.



Przesunięcie terminu

Termin zwrotu nadpłaty PIT może w pewnych sytuacjach ulec zmianie. Na ten aspekt zwraca uwagę Ewa Opalińska, doradca podatkowy w kancelarii Gide Loyrette Nouel, która tłumaczy, że jeżeli urząd skarbowy samodzielnie koryguje zeznanie, gdy kwota korekty nie przekracza 1 tys. zł, nadpłata jest zwracana w ciągu trzech miesięcy od dnia upływu terminu do wniesienia sprzeciwu na korektę organu przez podatnika. W przypadku korekty dokonanej przez podatnika nadpłata podlega zwrotowi w terminie trzech miesięcy od dnia skorygowania błędu.
– Podatnik nie otrzyma pełnej kwoty zwrotu, jeżeli ma zaległości w płatności innych podatków bądź bieżących zobowiązaniach podatkowych. W tej sytuacji urząd zalicza kwotę nadpłaty na poczet zaległości wraz z odsetkami – mówi Ewa Opalińska.
Dodaje, że podatnik może również wnioskować o zaliczenie nadpłaty w całości lub części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, jeżeli brak jest zaległości czy też bieżących zobowiązań podatkowych.

Należne odsetki

W przypadku gdy organ nie dokona zwrotu w terminie, jest zobowiązany wypłacić podatnikowi nie tylko nadpłacony podatek, ale również odsetki za zwłokę, których wysokość jest równa odsetkom od zaległości podatkowych. Dominika Dragan-Berestecka podkreśla, że w takiej sytuacji odsetki są naliczane od dnia złożenia zeznania rocznego (względnie korekty zeznania) aż do dnia zwrotu podatku. Stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosi obecnie 10 proc. w skali rocznej.
Trzeba też pamiętać, że odsetki od nieterminowego zwrotu będą się należały podatnikowi, gdy opóźnienie nastąpi z winy organu podatkowego. W przypadku gdy podatnik podał w zgłoszeniu NIP rachunek bankowy, zwrot nadpłaty następuje na ten rachunek. Za dzień zwrotu uważa się dzień obciążenia rachunku bankowego organu podatkowego na podstawie polecenia przelewu. Jednak gdy podatnik zmienił konto bankowe i nie zaktualizował tego w urzędzie skarbowym na druku NIP, a urząd przelał pieniądze na stare konto, nie może być mowy o opóźnieniu przy zwrocie nadpłaty.
– W przypadku gdy organ podatkowy zwleka ze zwrotem nadpłaty podatku, podatnik może skorzystać z instytucji ponaglenia, które należy złożyć do organu podatkowego wyższego stopnia, tj. do dyrektora izby skarbowej – podsumowuje Dominika Dragan-Berestecka.
5 lat po upływie tego terminu wygasa prawo do zwrotu nadpłaty