Podatnik niezadowolony z interpretacji podatkowej wydanej przez organ jednostki samorządowej może złożyć odwołanie do sądu administracyjnego. Wcześniej powinien wezwać organ do usunięcia naruszenia prawa.

PORADA
Podatnik otrzymał interpretację podatkową w zakresie podatku od nieruchomości od prezydenta miasta. Jednak nie zgadza się z nią. Chciałby się od niej odwołać, ale nie wie jak.
- Od 1 lipca 2007 r. zmienił się tryb wydawania wiążących interpretacji podatkowych. Odpowiedzi dla podatników głównie przygotowuje minister finansów. Nadal robią to też jednostki samorządowe. Czy od interpretacji prezydenta miasta można się odwołać? - pytał nas czytelnik w liście do redakcji.
Odpowiedź jest twierdząca. Zdaniem Wojciecha Pietrasiewicza, doradcy podatkowego współpracującego z Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe, nie ulega wątpliwości, że w razie negatywnej interpretacji wydawanej przez właściwe organy jednostek samorządu terytorialnego tryb odwoławczy jest taki sam, jak w przypadku interpretacji wydawanych przez ministra finansów.
Przepisy ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) nakazują do interpretacji indywidualnych wydawanych przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starosty czy marszałka w zakresie nieuregulowanym w art. 14j par. 1 i 2 stosować ogólne przepisy dotyczące wydawania interpretacji, z wyjątkiem tych, które zastrzeżone są wyłącznie dla ministra finansów.
- Oznacza to, że od negatywnej interpretacji wydawanej przez właściwe organy jednostki samorządu terytorialnego przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego, ale po uprzednim wezwaniu organu, który wydał interpretację do usunięcia naruszenia prawa na podstawie przepisów prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - wyjaśnił Wojciech Pietrasiewicz.
Jednocześnie dodał, że właściwe organy jednostek samorządu terytorialnego powinny pouczyć w wydanej interpretacji indywidualnej podatnika składającego wniosek o trybie i terminach właściwych do zaskarżenia interpretacji.
1 lipca 2007 r. od tego dnia interpretacje podatkowe wydaje minister finansów oraz stosownie do swojej właściwości wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa
Ewa Matyszewska