Korygując zeznanie PIT za 2008 rok, można przekazać 1 proc. podatku. Organizacje pożytku publicznego dostaną 1 proc., jeśli korekta będzie złożona do 30 czerwca. Spóźnienie spowoduje, że 1 proc. z rozliczenia za 2008 rok nie będzie mógł być przekazany.
ANALIZA
Podatnicy, którzy muszą skorygować zeznanie PIT za 2008 rok i chcą w nim przekazać 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego, poprawione zeznanie powinni złożyć najpóźniej jutro, 30 czerwca. Tylko w korektach PIT złożonych w ciągu dwóch miesięcy od dnia zakończenia akcji rozliczeń PIT za 2008 rok można wskazać 1 proc. podatku dla potrzebujących. Okres dwóch miesięcy liczymy od 30 kwietnia 2009 r., bo to był ostatni dzień na rozliczenie PIT za ubiegły rok.

Zmiana zasad

Prawo do wskazania 1 proc. podatku w korekcie zeznania podatkowego obowiązuje po raz pierwszy od rozliczenia za 2008 rok. Łukasz Strzelec, doradca podatkowy i menedżer w Ernst & Young, wyjaśnia, że zgodnie z przepisami ustawy o PIT obowiązującymi do 30 listopada 2008 r. przekazanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego było możliwe jedynie pod warunkiem, że podatnik złożył swoje zeznanie przed upływem terminu ustawowego – tzn. najpóźniej 30 kwietnia.
– Takie brzmienie przepisów powodowało, że część podatników dokonujących korekty swoich zeznań podatkowych nie miała możliwości wsparcia organizacji pożytku publicznego 1 proc. podatku. Sytuacja ta została naprawiona poprzez nowelizację przepisów i dodanie 1 grudnia 2008 r. art. 45c do ustawy o PIT, który przewiduje możliwość wnioskowania o przekazanie 1 proc. podatku również w korekcie zeznania złożonej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu podstawowego – tzn. nie później niż 30 czerwca – tłumaczy Łukasz Strzelec.
Dodaje, że podatnik, który złoży korektę najpóźniej 30 czerwca, nadal będzie miał możliwość przekazania 1 proc. swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Prawo do korekty

Termin składania zeznań podatkowych za rok 2008 upłynął 30 kwietnia 2009 r., jednak część podatników musi skorygować złożone zeznania, bo np. zapomniało się podpisać, źle skorzystało z ulgi, popełniło błąd rachunkowy. Małgorzata Brzoza z Izby Skarbowej w Szczecinie wskazuje, że prawo do skorygowania złożonej deklaracji podatkowej jest podstawowym prawem podatników. Co do zasady przysługuje ono przez cały okres, w którym zobowiązanie podatkowe nie uległo przedawnieniu (pięć lat).
– Gdy podatnik decyduje się na przekazanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, musi pamiętać o skorygowaniu błędnego zeznania podatkowego we właściwym terminie. Termin ten upływa 30 czerwca, a uzasadnieniem takiego rozwiązania jest prozaiczna okoliczność, że ustawodawca nałożył na organy podatkowe obowiązek przekazania tych środków na rzecz organizacji w lipcu lub w sierpniu roku podatkowego, w którym składane jest zeznanie – argumentuje Małgorzata Brzoza.



Po 30 czerwca bez 1 proc.

Warunkiem przekazania 1 proc. jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego (czyli w tym roku do 30 czerwca 2009 r.). Maria Kukawska, menedżer w Accreo Taxand, dodaje, że urząd skarbowy przekaże kwotę 1 proc. podatku z korekty na rachunek bankowy wybranej organizacji w lipcu lub w sierpniu. Kwota 1 proc. będzie pomniejszana o koszty przelewu bankowego. Na szczęście wiele banków zrezygnowało z pobierania prowizji od tych przelewów.
Co ważne, podatnik może złożyć korektę zeznania po 30 czerwca, jednak nie przekaże już w niej 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego. Potwierdza to Jarosław Ziobrowski, prawnik w WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, który mówi, że złożenie korekty zeznania po upływie 30 czerwca 2009 r. spowoduje, że pieniądze z 1 proc. podatku nie zasilą konta wybranej przez podatnika organizacji.

1 proc. jest potrzebny

Anna Mazgal z Pozarządowego Biura Rzecznictwa i Interwencji Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych namawia do przekazywania 1 proc. podatku. Jej zdaniem rzadko możemy wspomóc ważny cel, nie wyjmując ani złotówki, ani nie wychodząc z domu.
– Organizacje pożytku publicznego rozwiązują społecznie istotne problemy i są w tym szybkie oraz tanie – twierdzi Anna Mazgal.
Wskazuje też, że każdą organizację łatwo sprawdzić, bo efekty jej pracy widoczne są w naszym otoczeniu. Wspierając lokalną organizację, mamy szansę, że 1 proc. do nas wróci w postaci chociażby akcji społecznych czy imprez dla dzieci.
5 lat mają wszyscy podatnicy na korektę zeznań PIT. Natomiast poprawione deklaracje z możliwością przekazania 1 proc. podatku można składać tylko przez dwa miesiące od zakończenia akcji rozliczeń za dany rok