Wywiad skarbowy uzyska szczegółowe dane o podatnikach od operatora telekomunikacyjnego i pocztowego.
W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację przepisów o kontroli skarbowej związanej z wprowadzaniem do ustawy – Prawo telekomunikacyjne bardziej restrykcyjnych obowiązków dotyczących przechowywania danych telekomunikacyjnych, m.in. rejestrów rozmów telefonicznych.
Nowe przepisy nakładają na operatora publicznej sieci telekomunikacyjnej oraz dostawcę publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych obowiązek zatrzymywania i przechowywania danych przez 24 miesiące.
W celu zapobiegania lub wykrywania przestępstw skarbowych, wywiad skarbowy może otrzymać szczegółowe dane telekomunikacyjne dotyczące połączenia telekomunikacyjnego (rozmówców, daty i godziny połączenia oraz czasu jego trwania, rodzaju połączenia czy też lokalizacji urządzenia telekomunikacyjnego).
Wywiad skarbowy może też żądać udostępnienia danych identyfikujących podmiot oraz okoliczności korzystania z usług pocztowych od operatora pocztowego.
Dane te operatorzy zobowiązani są udostępnić bezpłatnie na pisemny wniosek Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej lub upoważnionego przez niego pracownika wywiadu skarbowego.
O wystąpieniu do operatora z wnioskiem o udostępnieniu danych należy niezwłocznie poinformować ministra finansów, który w każdej chwili może zażądać od Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej informacji o przyczynach uzasadniających wystąpienie z wnioskiem, a także o sposobie wykorzystania uzyskanych danych.
Zdecydowana większość przepisów ustawy o zmianie ustawy – Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2009 r. nr 85, poz. 716), w tym zmiany w ustawie o kontroli skarbowej, wejdzie w życie 6 lipca.