Włochy, rezygnując z kontroli czynności podlegających VAT dokonywanych w ciągu kilku ostatnich lat podatkowych, uchybiły obowiązkom wynikającym m.in. z VI Dyrektywy.

OPINIA
Rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wydał opinię w sprawie Komisja/Włochy. Rzecznik generalny uznał, że zasady ustanowione w art. 8 i 9 włoskiej ustawy nr 289/2002 wykraczają poza zakres uznania administracyjnego przyznanego państwom członkowskim przez ustawodawcę wspólnotowego. W istocie zamiast wykorzystać przysługującą jej swobodę uznania w celu zwiększenia skuteczności kontroli podatkowych, Republika Włoska, za pomocą wskazanej ustawy, zrezygnowała całkowicie, generalnie, bez względu na jakiekolwiek różnice i w sposób prewencyjny, z wszelkich działań kontrolnych, dotyczących VAT, tym samym naruszając bezpośrednio art. 22 VI Dyrektywy oraz, w konsekwencji, ogólne zobowiązanie objęcia VAT wszystkich czynności podlegających opodatkowaniu.
Ustawodawca włoski umożliwił wszystkim podatnikom VAT, pozostającym w zakresie jego kompetencji podatkowej, uniknięcie wszelkiej ewentualnej kontroli podatkowej w odniesieniu do kilku okresów podatkowych. Podatnik może uzyskać tę istotną korzyść, płacąc kwotę ryczałtu, która nie ma już nic wspólnego z VAT, który podlegałby zapłacie od ceny dóbr lub usług dostarczonych lub świadczonych przez podatnika w danym okresie podatkowym.
Rzecznik generalny podzielił stanowisko Komisji Europejskiej, która uznała, że tego rodzaju generalna rezygnacja z jakichkolwiek działań kontrolnych może powodować poważne zakłócenia funkcjonowania wspólnego systemu VAT. W szczególności może ona osłabić zasadę neutralności podatkowej, która sprzeciwia się różnemu traktowaniu podmiotów gospodarczych dokonujących tych samych czynności w zakresie poboru VAT.
Opinia rzecznika ETS z 25 października 2007 r. (C-132/06)
Ewa Matyszewska