Podatnik pracujący na Węgrzech poza opodatkowaniem dochodów z pracy może spotkać się z koniecznością zapłaty innych podatków. Jakie to mogą być należności?

JOANNA NARKIEWICZ-TARŁOWSKA
doradca podatkowy, starszy menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego Pricewaterhouse-Coopers
Wszystko będzie zależało od uzyskiwanych dochodów. Dochód uzyskany z dywidend wypłaconych przez spółkę mającą siedzibę na terytorium Węgier jest opodatkowany stawką 25 lub 35 proc. w zależności od wielkości udziału w spółce. Należny podatek od dywidend jest potrącany u źródła.
Natomiast dochód z dywidend wypłacanych przez spółki zagraniczne podlega opodatkowaniu 25-proc. stawką podatkową. Wyjątek od tej reguły stanowi sytuacja, w której dywidendy są wypłacane przez spółki notowane na europejskich giełdach papierów wartościowych. Wówczas stawka podatkowa wynosi 10 proc. Dochód z odsetek jest opodatkowany 20-proc. stawką podatkową.
Warto zaznaczyć, że w sytuacji gdy polski rezydent podatkowy uzyskuje dochody z dywidend lub należności odsetkowe wypłacone przez podmiot węgierski, dochody te mogą być opodatkowane w obu krajach. Jednak w przypadku gdy odbiorca tych wypłat jest ich właścicielem, na podstawie przepisów polsko-węgierskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania, podatek pobierany na Węgrzech od dochodów z dywidend/należności odsetkowych nie może przekroczyć 10 proc. kwoty dywidendy/odsetek brutto. Ponadto kwota podatku węgierskiego zostanie potrącona od podatku dochodowego należnego w Polsce, choć takie potrącenie nie może przekroczyć kwoty podatku polskiego obliczonego od tego dochodu zgodnie z ustawodawstwem podatkowym i praktyką (tzw. metoda odliczenia proporcjonalnego).
Ponadto należności licencyjne podlegają opodatkowaniu zasadniczo jak dochód z samodzielnej działalności osobistej. Podstawę do opodatkowania stanowi przychód brutto pomniejszony o faktyczne koszty podlegające odliczeniu lub 10-proc. koszty zryczałtowane. Ze względu na działalność intelektualną podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia kwoty stanowiącej 25 proc. dochodu, lecz nie więcej niż 50 tys. HUF (ok. 720 zł).
W przypadku gdy należności licencyjne powstałe na terytorium Węgier są wypłacane polskiemu rezydentowi podatkowemu, mogą być opodatkowane zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech. Jednak gdy ich odbiorca jest ich właścicielem, podatek pobrany na Węgrzech nie może przekroczyć 10 proc. kwoty brutto opłat licencyjnych. Natomiast podatek dochodowy należny w Polsce zostanie ustalony według metody odliczenia proporcjonalnego.
Stawka podatkowa w przypadku dochodów kapitałowych uzyskanych na giełdach papierów wartościowych zarejestrowanych w Europie lub w krajach OECD wynosi 20 proc. W innych przypadkach zysk kapitałowy ze zbycia akcji podlega opodatkowaniu stawką 25 proc. Podstawą opodatkowania jest różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży a udokumentowanymi wydatkami.
Warto jeszcze wspomnieć o dochodach z najmu. Zasadniczo podlegają one opodatkowaniu 25-proc. stawką zryczałtowaną. Jednak w przypadku dochodów z najmu nieruchomości innej niż grunty rolne podatnik ma prawo wyboru sposobu opodatkowania pomiędzy wspomnianą stawką zryczałtowaną a potraktowaniem tych dochodów jak uzyskanych z działalności samodzielnej wykonywanej osobiście, która podlega opodatkowaniu według skali progresywnej. Decyzja obowiązuje przez co najmniej cztery lata.
(EM)