Najpóźniej 6 października będą musieli złożyć wniosek o abolicję podatnicy, którzy zarabiali za granicą w 2002 roku.
Podatnicy, którzy w latach 2002-2007 pracowali za granicą, a podlegali nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce będą mogli skorzystać z abolicji podatkowej. Osoby pracujące poza Polską od 1 stycznia 2008 r. będą mogły skorzystać z ulgi podatkowej. Oba rozwiązania przewiduje ustawa abolicyjna, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 6 sierpnia nr 143, poz. 894 i z tą datą wchodzi w życie.
Ustawa abolicyjna pozwala na odzyskanie zapłaconego w Polsce podatku od dochodów uzyskanych i opodatkowanych za granicą, a także na umorzenie zaległości, która mogła powstać na skutek niewykazania tych dochodów w zeznaniu rocznym. Co ważne, abolicja podatkowa będzie dotyczyć zarówno podatników, którzy ukryli swoje zagraniczne zarobki przed polskim fiskusem, jak i osób, które rozliczyły się w Polsce. W pierwszym przypadku abolicja podatkowa przyjmie formę umorzenia długu. W drugim będzie to zwrot części podatku.
Aby móc z abolicji skorzystać, konieczne jednak będzie złożenie odpowiedniego wniosku na formularzu PIT-AZ. Dodatkowo trzeba będzie wypełnić specjalne oświadczenie na druku AZ-OZ. Możliwość skorzystania z abolicji podatkowej będzie ograniczona w czasie. Wniosek o umorzenie zaległości podatkowej bądź zwrot części podatku trzeba będzie złożyć w terminie:
• dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy abolicyjnej - w przypadku gdy wniosek będzie dotyczył roku 2002;
• sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy abolicyjnej - w pozostałych przypadkach.
W związku z tym, że ustawa abolicyjna weszła w życie 6 sierpnia, ostatnim dniem na złożenie wniosku o abolicję w pierwszym przypadku będzie 6 października. Natomiast w drugim przypadku wniosek trzeba będzie złożyć najpóźniej 6 lutego 2009 r.
Podatnicy korzystający z abolicji podatkowej będą musieli przechowywać dokumenty potwierdzające uzyskanie przychodów z pracy i zapłatę podatku za granicą do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego za rok podatkowy, którego będzie dotyczyć wniosek.
SKUTKI WPROWADZENIA ABOLICJI PODATKOWEJ
Ministerstwo Finansów założyło, że 30 proc. z ogólnej liczby osób pracujących za granicą zmieniło rezydencję podatkową, a z pozostałych 70 proc. podatników - 10 proc. złoży wniosek o umorzenie. Szacowana kwota umorzenia wyniosłaby: za lata 2002 i 2003 - 55 mln zł; za 2004 rok - 35 mln zł; za 2005 rok - 59 mln zł; za 2006 rok - 115 mln zł; za 2007 rok - 62 mln zł. Łącznie za lata 2002-2007 - 326 mln zł.