Ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej i sprzyjanie dobrowolnemu wykonywaniu zobowiązań podatkowych - to główne cele przyjętego we wtorek przez rząd projektu nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw.

Projekt przedłożył minister finansów.

Jak poinformowało we wtorkowym komunikacie Centrum Informacyjne Rządu (CIR), projekt zakłada m.in. zmianę zasad wykonywania decyzji podatkowych.

Zgodnie z projektem nowelizacji, decyzja podatkowa mająca charakter nieostateczny, nie będzie podlegać wykonaniu. Wyjątkiem będą sytuacje, kiedy organ podatkowy pierwszej instancji nakaże jej natychmiastowe wykonanie. Wstrzymanie wykonania decyzji ostatecznej będzie mogło nastąpić w przypadku ustanowienia zabezpieczenia. Zabezpieczeniem mogą być m.in. gwarancje bankowe lub poręczenia banku, weksel z poręczeniem wekslowym banku czy uznanie kwoty na rachunku depozytowym organu podatkowego.

Projekt nowelizacji przewiduje również wprowadzenie zawiadomień o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej. "Umożliwi to przedsiębiorcy zorganizowanie pracy w związku z planowaną kontrolą oraz stworzy dodatkową możliwość skorygowania deklaracji jeszcze przed wszczęciem kontroli" - podało CIR.

Nowe przepisy przewidują, że kontrolę przeprowadza się nie wcześniej niż po 7 dniach i nie później niż przed upływem 30 dni od doręczenia zawiadomienia o zamiarze kontroli. Kontrolę można będzie przeprowadzić także bez zawiadomienia, ale ma to dotyczyć ściśle określonych przypadków, np. na wniosek organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze o przestępstwo, w tym skarbowe. Kontrola taka może być podjęta w związku z przychodami nieznajdującymi pokrycia lub w związku z niezgłoszoną do opodatkowania działalnością gospodarczą.

Ponadto projekt wprowadza możliwość zapłaty podatków przez najmniejszych przedsiębiorców również w formie gotówki, a nie tylko w formie przelewu, jak przewidują to obecne regulacje. Będą ono mogli dodatkowo opłacać składki na ubezpieczenie społeczne w formie przekazu pocztowego. Dotychczas płatność ta mogła być dokonywana tylko w formie polecenia przelewu.

W projekcie ustawy uregulowano sprawy dotyczące udostępniania komornikom sądowym informacji podatkowych. Dotychczas koszty związane z przekazywaniem tych informacji przez organy podatkowe pokrywane były z budżetu państwa. Nowe przepisy przewidują, że informacje te będą udostępniane odpłatnie.

Jak podało CIR, zmienione zostały niektóre przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Mają one na celu zabezpieczenie w większym stopniu interesów fiskalnych Skarbu Państwa.

Wprowadzono m.in. przepisy, które upoważniają do dokonania zabezpieczenia - chodzi o niezłożenie oświadczenia o nieruchomościach oraz prawach majątkowych lub niewykazania w złożonym oświadczeniu wszystkich składników majątku, podlegających wykazaniu.(PAP)

ask/ darg/ mhr/