Nowy Wspólnotowy Kodeks Celny wprowadzi deklaracje elektroniczne. Mają one w przyszłości wyeliminować druki papierowe.
Opublikowano nowy Wspólnotowy Kodeks Celny, który ma usprawnić wymianę handlową i jest wynikiem porozumienia, które zostało zawarte przez Radę Europejską w czerwcu 2007 r.
Zmodernizowany Wspólnotowy Kodeks Celny ma przyczynić się do ułatwienia wymiany towarowej pomiędzy państwami UE a pozostałymi krajami. Jedną z najistotniejszych zmian jest wprowadzenie udogodnień dla przedsiębiorców zajmujących się międzynarodowym obrotem towarowym, a także wprowadzenie rozwiązań, które mają na celu znaczne przyspieszenie procedury celnej.
Ważną zmianą będzie stopniowe wprowadzenie deklaracji elektronicznych, które w przyszłości całkowicie zastąpią papierowe dokumenty. Dokumenty tradycyjne będzie można składać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Wprowadzenie powszechnie deklaracji elektronicznych będzie stanowiło istotny element nowego systemu elektronicznego, który służyć będzie wymianie informacji pomiędzy władzami celnymi państw członkowskich. Celem nowego Wspólnotowego Kodeksu Celnego jest wprowadzenie tzw. centralnej odprawy, zgodnie z którą upoważnieni przedsiębiorcy będą mogli składać deklaracje i płacić cło w kraju siedziby, niezależnie od tego, na terenie którego z państw członkowskich towary przekroczyły granicę celną Unii lub, na terytorium którego państwa zostaną skonsumowane.
Zmodernizowany Wspólnotowy Kodeks Celny został wprowadzony rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 450/2007 z 23 kwietnia 2008 r. (Dz.Urz. UE nr L 145 z 4 czerwca 2008 r.), które wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich UE.
24 czerwca wchodzi w życie większość przepisów zmodernizowanego kodeksu celnego