Przekształcenie prowadzonej działalności gospodarczej poprzez połączenie spółek powoduje przejście na nową spółkę praw i obowiązków jej poprzedników.
Połączenie spółek prawa handlowego może być dokonane:
• przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie),
• przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).
Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:
• osób prawnych,
• osobowych spółek handlowych,
• osobowych i kapitałowych spółek handlowych
wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.
Przepis ten stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie: innej osoby prawnej (osób prawnych), osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).
Przejęcie praw i obowiązków ma zastosowanie również do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego.

Ciągłość amortyzacji

Jednym ze skutków połączenia spółek jest obowiązek kontynuacji amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W razie połączenia się podmiotów na podstawie odrębnych przepisów, czyli przepisów kodeksu spółek handlowych, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej, określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podmiotu połączonego. W przypadku połączenia spółek kapitałowych mamy ciągłość amortyzacji podatkowej, realizowanej przed datą połączenia przez łączące się spółki.
Przepisy nakazują przy takim połączeniu, aby podmioty powstałe z połączenia innych podmiotów dokonywały odpisów amortyzacyjnych, z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuowały metodę amortyzacji, przyjętą przez podmiot połączony.

Odpowiedzialność za zaległości

Z połączeniem spółek wiąże się również odpowiedzialność za zaległości podatkowe. Osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału (osoby nowo zawiązane) odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem za zaległości podatkowe osoby prawnej dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - także majątek osoby prawnej dzielonej, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Zakres odpowiedzialności osób prawnych przejmujących lub osób prawnych nowo zawiązanych ograniczony jest do wartości aktywów netto nabytych, wynikających z planu podziału.
Ważne!
Do kapitałowych spółek handlowych zalicza się spółkę akcyjną i z ograniczoną odpowiedzialnością. Do osobowych zaś spółek prawa handlowego zalicza się: spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną