Podniesienie z 800 tys. euro do 1 mln 200 tys. euro limitu obrotów, po przekroczeniu którego firmy będą musiały prowadzić tzw. pełną księgowość, zakłada znowelizowana w piątek przez Sejm ustawa o rachunkowości.

Obecnie mali i średni przedsiębiorcy mogą prowadzić tzw. uproszczoną rachunkowość, czyli podatkową księgę przychodów i rozchodów, jeśli nie przekroczą progu 800 tys. euro przychodów. Chodzi o przychody uzyskiwane za poprzedni rok obrotowy ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych.

Próg ten - jak wynika z uzasadnienia do nowelizacji ustawy o rachunkowości - nie był podwyższany od 1999 roku. Wzrost wartości złotego i wzrost gospodarczy sprawiają, że firmy mają większe przychody i tracą prawo do uproszczonej księgowości. Natomiast pełna księgowość (czyli założenie iáprowadzenie ksiąg rachunkowych) jest bardziej czasochłonna, a nawet kilka razy droższa niż księgowość uproszczona.

Nowelizacja ma wejść w życie w 2008 roku (14 dni od ogłoszenia), czyli w trakcie trwania roku podatkowego. Podatnicy mieszczący się w tym progu będą mogli wybrać, czy dalej prowadzić księgi rachunkowe, czy przejść na podatkowe księgi przychodów i rozchodów. Decyzja będzie należała do przedsiębiorców.

Teraz nowelizacją zajmie się Senat.