Izba Skarbowa w Katowicach wyłącza spod ulgi meldunkowej grunt. Przy takiej interpretacji podatnicy poniosą koszty wycen gruntów i nieruchomości. Zdaniem ekspertów to absurd - grunt jest nierozerwalną częścią nieruchomości.
ANALIZA
Sprzedaż gruntu lub udziału w gruncie związanego ze sprzedawaną nieruchomością podlega opodatkowaniu 19-proc. PIT. Sprzedaż gruntu nie jest objęta zakresem ulgi meldunkowej - uważa dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 7 kwietnia 2008 r. (nr IBPB2/415-44/08/MM/ KAN-100/01/08). Jak nieoficjalnie dowiedziała się Gazeta Prawna, stanowisko katowickiej Izby Skarbowej potwierdza Ministerstwo Finansów.
Zdaniem ekspertów to kolejny absurd w interpretowaniu przepisów o uldze meldunkowej. Sprzedaż nieruchomości - mieszkania lub domu - praktycznie zawsze następuje wraz z gruntem. Co więcej, często przy sprzedaży cena transakcji obejmuje grunt i nieruchomość mieszkalną. Nikt nie dokonuje osobnych wycen. Grunt jest nierozerwalną częścią nieruchomości i nie można sztucznie wyłączać go spod ulgi meldunkowej, jeśli ta przysługuje dla sprzedawanej nieruchomości mieszkalnej.

Jedna transakcja

Eksperci nie zgadzają się z wykładnią przepisów dokonaną przez Izbę Skarbową w Katowicach. Paweł Małecki, doradca podatkowy z Kancelarii Doradztwa Podatkowego PAMA, wyjaśnia, że przepis o uldze meldunkowej wymienia obiekty budowlane, w których podatnik może się meldować. Źródłem przychodów jest przychód ze zbycia nieruchomości lub jej części lub udziału w niej, a nie przychód ze zbycia gruntu i odrębnie budynku stojącego na tym gruncie.
Stosując wykładnię katowickiej Izby Skarbowej, należałoby dojść do wniosku, że przychód ze sprzedaży nieruchomości mieszkalnej jest zawsze opodatkowany, ponieważ nie jest ona wymieniona w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT.
- Orzecznictwo dotyczące sprzedaży nieruchomości jako źródła przychodów nakazuje traktować sprzedaż budynku (lub mieszkania) z gruntem jako jedną transakcję, a nie dwie odrębne czynności sprzedaży - podpowiada Paweł Małecki.

Wykładnia przepisów

Przypadający na dany lokal udział w gruncie jako prawo ściśle związane z własnością lokalu nie może być przedmiotem samodzielnego obrotu. Na ten aspekt zwraca uwagę Elżbieta Mucha, była wiceminister finansów, która tłumaczy, że skoro jest to prawo ściśle związane z określonym lokalem i nie może być zbywane samodzielnie, to w konsekwencji oznacza, że jeśli lokal podlega zwolnieniu z PIT, to również i prawo własności gruntu jako ściśle związane z danym lokalem powinno dzielić los prawnopodatkowy tego lokalu, czyli powinno podlegać zwolnieniu z opodatkowania.
- Nie można oddzielnie sprzedać domu, a oddzielnie działki, na której stoi dom - podkreśla Elżbieta Mucha.
Również Grzegorz Grochowina, specjalista w dziale doradztwa podatkowego KPMG, uważa, że odpowiedź Izby Skarbowej w Katowicach wydaje się być zbyt restrykcyjna.W przypadku lokalu mieszkalnego będącego odrębną nieruchomością literalne brzmienie przepisu pozwala uznać zasadność takiego stanowiska.
- Jednak w tym stanie rzeczy uznanie, że jedynie wartość samego lokalu bez gruntu będzie korzystać ze zwolnienia z tytułu ulgi meldunkowej, wydaje się być pozbawione racjonalnych podstaw. W takim przypadku, zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, ulga powinna raczej mieć zastosowanie do całej kwoty otrzymywanej przez sprzedającego - stwierdza Grzegorz Grochowina.
Jednocześnie dodaje, że niezależnie od tych rozważań istotnym argumentem jest także fakt, że ustawodawca w żaden sposób nie wskazał, w jaki sposób należałoby określić wartość przychodu sprzedaży samego gruntu lub udziału w gruncie. Niewątpliwie wskazanie konkretnej wartości byłoby dosyć skomplikowane, jak również wiązałoby się z dodatkowymi kosztami związanymi z wyceną gruntu.
- Wartość samego gruntu nie jest odrębnie wyceniana w momencie zakupu nieruchomości, a łączna cena określona w umowie sprzedaży czy też w akcie notarialnym uwzględnia zarówno wartość samego lokalu, jak również udział gruntu, na którym znajduje się ten lokal - argumentuje Grzegorz Grochowina.

Argumenty fiskalne

Zdaniem Dominiki Dragan-Beresteckiej, doradcy podatkowego w Spółce Doradztwa Podatkowego Ożóg i Wspólnicy, stanowisko izby skarbowej ma pewne uzasadnienie. A to dlatego, że lokal mieszkalny jest odrębną nieruchomością, natomiast udział w gruncie jest jedynie z nim związany (inaczej jest w przypadku np. domów jednorodzinnych, które są częścią składową gruntu). Taka interpretacja oznaczałaby dla podatników konieczność opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu sprzedaży udziału w gruncie.
- Problem w tym, że w aktach notarialnych dotyczących zbycia lokalu podawana jest zwykle cena, która obejmuje wartość lokalu oraz udziału w gruncie, bez wskazania, jaka jej część przypada na lokal a jaka na udział w gruncie. Obowiązek dokonania wyceny wartości gruntu spoczywałby w takich sytuacjach na podatniku - podsumowuje Dominika Dragan-Berestecka.
POSTULUJEMY
Ministerstwo Finansów powinno wydać kolejną ogólną interpretację podatkową w sprawie ulgi meldunkowej. Innym rozwiązaniem może być nowelizacja ustawy o PIT, która usunie wszystkie wątpliwości interpretacyjne w tym zakresie.
ST