Podatnicy mają jeszcze nieco ponad miesiąc na rozliczenie PIT za 2008 rok. Najpóźniej 30 kwietnia do urzędów skarbowych trzeba zanieść lub wysłać roczną deklarację podatkową. W zeznaniach tych podatnicy mogą, po spełnieniu ustawowych warunków, skorzystać z pewnych ulg i odliczeń. Dziś prezentujemy interpretacje organów podatkowych wyjaśniających zagadnienia związane z ulgami podatkowymi wraz z opiniami specjalistów, które mogą być pomocne przy wypełnianiu deklaracji podatkowych.
IZBA SKARBOWA W POZNANIU o wysokości podatku

Źle wykorzystaną ulgę trzeba doliczyć do dochodu

Jeśli podatnik skorzystał z ulgi na budowę domu i w okresie dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ukończył budowę nieruchomości, dokona jej zbycia, będzie zobowiązany do zwrotu ulgi poprzez doliczenie jej do dochodu roku podatkowego, w którym miało miejsce zbycie.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA : Podatnik w 1999 roku kupił mieszkanie. Skorzystał z ulgi na wynajem. W latach 1999 i 2000 mieszkanie kosztowało 170 tys. zł. Termin, kiedy podatnik bez konsekwencji mógłby sprzedać mieszkanie, mija 1 stycznia 2011 r. Podatnik to mieszkanie chciałby sprzedać wcześniej. Jaką kwotę będzie musiał dopisać do dochodu za rok 2009, jeśli wtedy sprzeda mieszkanie?
ODPOWIEDŹ IZBY: Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2000 r., podatnikom przysługiwała ulga polegająca na odliczeniu od dochodu wydatków poniesionych w roku podatkowym na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem, oraz wydatków na zakup działki pod budowę tego budynku.
Ustawa z 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2000 r. nr 104, poz. 1104) uchyliła art. 26 ust. 1 pkt 8 stanowiący o uldze, a także ust. 2-4 oraz ust. 8-12. Ustęp 7 tego artykułu otrzymał nowe brzmienie.
Ponadto w przypadku zaistnienia okoliczności wynikających z art. 26 ust. 10 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2001 r. stosuje się art. 26 ust. 10-12.
Przepisy tego artykułu stanowiły, że jeżeli przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym otrzymano decyzję właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu, w związku z budową którego dokonano odliczeń na podstawie ust. 1 pkt 8:
1) nastąpiło zbycie budynku, lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności lub
2) wynajęto budynek albo lokal mieszkalny osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, lub
3) dokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu z mieszkalnego na użytkowy albo przeznaczono budynek lub lokal mieszkalny na potrzeby właściciela lub współwłaściciela
- podatnik jest zobowiązany wykazać w zeznaniu i doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym zaistniały te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty w części przypadającej na ten budynek lub lokal. Kwoty doliczone do dochodu zwiększa się o 10 proc. za każdy rok kalendarzowy brakujący do upływu okresu, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym.



Od 1 stycznia 2004 r. art. 7 ust. 14 ustawy z 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw otrzymał nowe brzmienie. Zmiana została wprowadzona przez art. 3 pkt 1 ustawy z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 202, poz. 1956). W myśl tego przepisu podatnicy, którzy korzystali z odliczeń, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym w latach 1997-2000 i przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym:
1) nastąpiło zbycie budynku, lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności lub
2) wynajęto budynek albo lokal mieszkalny osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, lub
3) dokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu mieszkalnego na użytkowy albo przeznaczono budynek lub lokal mieszkalny na potrzeby właściciela lub współwłaściciela, lub
4) zbyto działkę lub prawo wieczystego użytkowania gruntu pod budowę tego budynku
- są obowiązani doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym nastąpiły te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty.
Ponadto zgodnie z art. 7 ust. 14a cytowanej ustawy dziesięcioletni okres w przypadkach wymienionych w pkt 1-3 liczy się od końca roku podatkowego, w którym otrzymano decyzję właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu, w związku z budową którego dokonano odliczeń, natomiast odnośnie do pkt 4 okres ten liczy się od końca roku podatkowego, w którym nabyto działkę lub prawo wieczystego użytkowania gruntu pod budowę tego budynku.
W myśl art. 7 ust. 15 ustawy z 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, jeżeli podatnik korzystał z odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali mieszkalnych na wynajem oraz na zakup działki pod budowę tego budynku, i zbył działkę lub budynek, jego część lub lokal (lokale) przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło wybudowanie, przychód uzyskany z tego zbycia podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.
Wobec tego w sytuacji, gdy podatnik przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nabył przedmiotowe mieszkanie, dokona jego zbycia, będzie zobowiązany do zwrotu ulgi, z której skorzystał poprzez doliczenie do dochodu roku podatkowego, w którym dokona zbycia, kwot uprzednio odliczonych na mieszkanie.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 29 grudnia 2008 r. (nr ILPB2/415-624/08-4/AJ)
OPINIA
KRZYSZTOF NOWICKI
ekspert podatkowy z kancelarii prawnej Magnusson
W interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał za nieprawidłowe stanowisko podatnika w zakresie rozliczania ulg obowiązujących do 2000 roku i związanych z wydatkami poniesionymi na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Izba stwierdziła, że jeżeli podatnik skorzystał z ulg i w okresie dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ukończył budowę nieruchomości, dokona jej zbycia, będzie zobowiązany do zwrotu ulgi poprzez doliczenie jej do dochodu roku podatkowego, w którym dokona zbycia.
Stanowisko to nie powinno budzić wątpliwości. Zgodnie z przepisami obowiązek zwrotu powstanie w przypadku sprzedaży nieruchomości przed upływem dziesięciu lat od końca roku podatkowego, w którym otrzymano decyzję o pozwoleniu na użytkowanie budynku/lokalu. Z interpretacji wynika jednak, pomimo przeciwnego stanowiska podatnika, że pomimo, że przepisy Ordynacji podatkowej przewidują obowiązek przechowania dokumentacji przez pięć lat, te regulacje nakładają de facto obowiązek przechowywania dokumentacji przez dziesięć lat, aby podatnik mógł udokumentować ulgę, którą ewentualnie miałby zwrócić.

W pełnej wersji artykułu znajdziesz interpretacje organów podatkowych:

- Ulga nie przysługuje mężowi na dzieci żony

- Wydatek na poduszkę nie pomniejszy dochodu

- Ulga budowlana nie pozwala na odliczenie odsetek

- Sprzedaż mieszkania pozbawia prawa do ulgi

- Utrzymując niepełnosprawnego małżonka, można skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej







To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej.