Odliczenia odsetek od kredytów i pożyczek mieszkaniowych dokonuje się najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja.
ANALIZA
Ulga odsetkowa pozwala na odliczenie faktycznie poniesionych wydatków na spłatę odsetek od kredytu, udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.
Zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2006 roku, odliczenia odsetek dokonuje się najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja. Przy czym odsetki zapłacone przed tym rokiem mogą być odliczone od podstawy opodatkowania za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki, jak również w roku podatkowym bezpośrednio następującym po tym roku.
- Literalna wykładnia przepisów prowadzi do wniosku, że to od podatnika zależy, od kiedy chce korzystać z prawa do odliczania odsetek - wyjaśnia Dorota Walerjan, doradca podatkowy z Kancelarii Lovells H. Seisler.
Również zdaniem Marka Kolibskiego, doradcy podatkowego z Kancelarii Podatkowej Ożóg i Wspólnicy, ustawa nie wprowadza zakazu późniejszego odliczania odsetek niż rok zakończenia inwestycji.
Marek Kolibski zwraca uwagę, że ustawa konsekwentnie posługuje się pojęciem roku, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki. Nie musiałby się posługiwać takim pojęciem, gdyby termin rozpoczęcia odliczania był sztywny i ustawowy. Jego zdaniem, skoro z przepisów nie wynika końcowy termin rozpoczęcia odliczania odsetek, to nie można nakładać na podatników obowiązku korygowania zeznania za rok zakończenia inwestycji, jeśli nie rozpoczęli odliczania w tym roku.
Z ustawy wynika jednak, że odsetki zapłacone od roku zakończenia inwestycji mogą być odliczone tylko w jednym roku, tj. w pierwszym roku, w którym podatnik zacznie odliczenie. Odsetek tych nie można już przesunąć, a tym samym może nie wystarczyć dochodu do ich pełnego wykorzystania w postaci zwrotu podatku.
- Przesuwać między dwoma latami można odsetki zapłacone przed zakończeniem inwestycji - podkreśla Marek Kolibski.
Jak zauważa Dorota Walerjan urzędy skarbowe w swoich interpretacjach wielokrotnie stwierdzały, że prawo do ulgi odsetkowej powinno być realizowane za rok ukończenia inwestycji. Dlatego jeżeli podatnik chciał skorzystać ze swojego prawa po raz pierwszy w rozliczeniu za rok późniejszy, organy podatkowe wymagały najpierw korekty zeznania za rok zakończenia inwestycji.
Według niektórych urzędów można uwzględnić odsetki wyłącznie za rok podatkowy, w którym zakończona została inwestycja oraz za rok następny. A zapominalski podatnik ma prawo do korekty złożonej deklaracji.
2006 rok do końca tego roku można było nabyć prawo o ulgi odsetkowej