Podatnicy, którzy muszą dopłacić podatek za 2007 rok, powinni to zrobić najpóźniej 30 kwietnia 2008 r. Co ważne, wpłaty należy dokonać na właściwy rachunek bankowy urzędu skarbowego.
Podatnicy, składający urzędom skarbowym zeznania podatkowe o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, zobowiązani są także do wpłaty w tym terminie różnicy pomiędzy podatkiem należnym wynikającym z zeznania a sumą należnych za dany rok zaliczek.

Formy zapłaty

Jak wyjaśniają pracownicy Izby Skarbowej w Katowicach wpłaty podatku można dokonać w formie gotówkowej (w kasie urzędu skarbowego, w banku, w placówce pocztowej) bądź bezgotówkowo (polecenie przelewu, zlecenie płatnicze w formie elektronicznej przy użyciu programu informatycznego udostępnionego przez bank lub inną uprawnioną instytucję finansową).
Za termin dokonania zapłaty podatku uważa się:
• przy zapłacie gotówką - dzień wpłacenia kwoty podatku w kasie organu podatkowego lub na rachunek tego organu w banku, w placówce pocztowej, w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo dzień pobrania podatku przez płatnika lub inkasenta,
• w obrocie bezgotówkowym - dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na podstawie polecenia przelewu.
- Wpłata podatku powinna być dokonana do właściwego urzędu skarbowego na konto właściwe w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych. W rozporządzeniu w sprawie wzoru formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu podatkowego minister finansów ustalił bowiem, że zarówno w przypadku wpłat gotówkowych, jak i bezgotówkowych niezbędne jest dokonanie wpłaty na właściwy numer rachunku bankowego NRB organu podatkowego - tłumaczy Grażyna Piechota z Izby Skarbowej w Katowicach.
Dodaje, że w celu ułatwienia dokonania wpłat na rachunki urzędów skarbowych ogłoszono wykaz numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych, a wobec potrzeby stosowania jednolitych zasad kwalifikowania i przekazywania środków płatniczych na subkonta rachunków urzędów skarbowych wprowadzono symbole tytułów płatności powiązanych z rachunkami bankowymi.

Pomyłka w koncie

Jak wyjaśniają eksperci katowickiej izby skarbowej w przypadku dokonania wpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych na niewłaściwe konto urzędu skarbowego, tj. na inne niż konto PIT, organ podatkowy zwróci się do podatnika (telefonicznie bądź pisemnie) z prośbą o sprecyzowanie, jakiego podatku wpłata dotyczy, po czym przekaże ją na prawidłowy rachunek.