Brak VAT tylko przy profilaktyce i leczeniu

autor: Patrycja Dudek17.09.2020, 07:29; Aktualizacja: 17.09.2020, 07:30
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził jednak, że zwolnienie z VAT nie może mieć tu zastosowania. Wyjaśnił, iż czynności, które składają się na takie badanie, nie służą bezpośrednio leczeniu ani profilaktyce, bo nie zapobiegają ani nie przeciwdziałają chorobie, tylko służą jej ewentualnemu rozpoznaniu.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził jednak, że zwolnienie z VAT nie może mieć tu zastosowania. Wyjaśnił, iż czynności, które składają się na takie badanie, nie służą bezpośrednio leczeniu ani profilaktyce, bo nie zapobiegają ani nie przeciwdziałają chorobie, tylko służą jej ewentualnemu rozpoznaniu.źródło: ShutterStock

Badania zmierzające do stwierdzenia choroby zawodowej nie służą zdrowiu i w związku z tym nie mogą korzystać ze zwolnienia w podatku od towarów i usług – stwierdził dyrektor KIS w interpretacji.

Wątpliwości w tej sprawie miał lekarz specjalista z zakresu medycyny pracy. We wniosku o interpretację wskazał, że jedną z jego aktywności jest udział w postępowaniach, których celem jest ustalenie istnienia lub braku choroby zawodowej u pracowników (nie dotyczy to osób przyjmowanych do pracy). Kończą się one wydaniem orzeczenia lekarskiego o rozpoznaniu choroby zawodowej albo o braku podstaw do jej rozpoznania. – Orzeczenie jest wydawane na podstawie wyników przeprowadzonych badań lekarskich i pomocniczych, dokumentacji medycznej pracownika lub byłego pracownika, dokumentacji przebiegu zatrudnienia oraz oceny narażenia zawodowego – tłumaczył lekarz we wniosku o interpretację.

Spytał, czy świadczona przez niego usługa jest zwolniona z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT. Chodziło więc o to, czy badanie, które w tym przypadku przeprowadza, służy celom wskazanym w tym przepisie, a więc leczeniu, profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane