statystyki

Ostatni moment, aby złożyć zeznanie roczne bez konsekwencji za spóźnienie

autor: Radosław Kowalski01.06.2020, 09:39; Aktualizacja: 01.06.2020, 10:15
Zapłata należnego podatku dochodowego od osób fizycznych i odpowiednio daniny solidarnościowej jest równie ważna jak złożenie zeznania/deklaracji i również musi być dokonana nie później niż 1 czerwca 2020 r.

Zapłata należnego podatku dochodowego od osób fizycznych i odpowiednio daniny solidarnościowej jest równie ważna jak złożenie zeznania/deklaracji i również musi być dokonana nie później niż 1 czerwca 2020 r.źródło: ShutterStock

W bieżącym roku 1 czerwca to szczególna data dla większej niż zwykle grupy podatników podatków dochodowych. To bowiem w tym dniu upływają terminy przedłużone w związku z epidemią COVID-19.

Trzeba podkreślić, że art. 15zzj ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 875; dalej: ustawa o COVID-19) – inaczej niż to jest w przypadku przepisów wykonawczych dotyczących CIT – nie odracza terminu na złożenie zeznania i zapłatę podatku rocznego w PIT. Znosi on jedynie negatywne konsekwencje niedopełnienia takiego obowiązku do 30 kwietnia 2020 r. Po nowelizacji i uzupełnieniu regulacji przepis ten ma zastosowanie również do daniny solidarnościowej.

Są to zatem unormowania o charakterze abolicyjnym, a to oznacza, że nie mogą być stosowane z wykorzystaniem wykładni rozszerzającej. W ich ramach została wprowadzona fikcja prawna złożenia czynnego żalu (a przez to wyłączenie odpowiedzialności karnoskarbowej), jeżeli podatnik opóźni się ze złożeniem zeznania rocznego w PIT oraz deklaracji o wysokości daniny solidarnościowej, a także z zapłatą podatku i daniny. Przy czym warunkiem sine qua non zastosowania tego mechanizmu abolicyjnego jest nie tylko złożenie zeznania/deklaracji, lecz także zapłata podatku/daniny nie później niż 1 czerwca 2020 r.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane