Już jutro będzie można pójść do urzędu skarbowego i tam załatwić sprawę. Godziny otwarcia będą jednak krótkie, bo od 9 do 13 – wynika z komunikatu Ministerstwa Finansów. Dłużej, bo od 9 do 15, urzędy będą otwarte w najbliższą środę.
Na razie do budynków skarbówki i Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) będzie można wejść tylko dwa dni w tygodniu, w środy i piątki. Resort prosi jednak, aby korzystać z tej możliwości tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie można załatwić sprawy przez e-usługi. Ministerstwo podkreśla też, że klienci będą przyjmowani z zachowaniem szczególnych środków ostrożności i prosi o stosowanie się do zaleceń. W pozostałe dni obsługa podatników nadal będzie zdalna.
Przypomnijmy, że od połowy marca br. podatnicy nie mogą wejść do urzędu skarbowego (poza wyjątkowymi sytuacjami). Sprawy mogą załatwiać przede wszystkim telefonicznie, przez e-usługi bądź ePUAP. Przed budynkami wystawiane są urny, do których podatnicy mogą wrzucać dokumenty. Urzędnicy wyjmują je po krótkiej kwarantannie – następnego dnia.
Zmieniły się też godziny pracy infolinii KIS. Od poniedziałku (4 maja br.) znowu jest ona czynna od 8 do 18 (wcześniej informacje można było uzyskać od 8 do 16). W najbliższym czasie KIS ma też ponownie uruchomić usługę czat poświęcony PIT.
Przypomnijmy, że choć termin rozliczenia się z fiskusem za 2019 r. już minął, to za spóźnienie nie grożą konsekwencje. W praktyce podatnicy PIT mają czas do 1 czerwca na złożenie zeznania i zapłatę podatku za 2019 r. Rozliczający się na drukach PIT-37 i PIT-38 mogą jednak złożyć już tylko korektę. Ich bowiem Krajowa Administracja Skarbowa rozliczyła automatycznie w ramach usługi Twój e-PIT, jeżeli sami tego nie zrobili przed 30 kwietnia.