statystyki

Nie trzeba żądać wystawienia pełnej faktury w miejsce paragonu z NIP nabywcy

autor: Tomasz Krywan15.02.2020, 07:00
Od 1 stycznia 2013 r. w niektórych przypadkach podatnicy mogą dokumentować sprzedaż fakturami o znacznie ograniczonej treści (tzw. faktury uproszczone).

Od 1 stycznia 2013 r. w niektórych przypadkach podatnicy mogą dokumentować sprzedaż fakturami o znacznie ograniczonej treści (tzw. faktury uproszczone).źródło: ShutterStock

Dokonaliśmy zakupu w jednej z sieci handlowych, informując sprzedawcę, że zakup dokonywany jest na firmę. Sprzedawca poinformował nas, że zakupy firmowe do 450 zł są przez sieć dokumentowane paragonami z NIP, a faktury są wystawiane tylko do zakupów na wyższe kwoty. Czy jest to dopuszczalne postępowanie? Czy możemy na podstawie otrzymanego paragonu żądać wystawienia nam faktury przez sieć handlową?

Od 1 stycznia 2013 r. w niektórych przypadkach podatnicy mogą dokumentować sprzedaż fakturami o znacznie ograniczonej treści (tzw. faktury uproszczone). Obecnie możliwość wystawiania takich faktur przewiduje art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT. Takie faktury można wystawiać, jeżeli kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł (albo kwoty 100 euro, jeżeli kwota ta określona jest w euro).

Przepis ten miał umożliwić wykorzystywanie paragonów z NIP nabywcy jako faktur uproszczonych. Co prawda zdaniem sądów administracyjnych cel ten nie został osiągnięty (tj. paragony z NIP nabywcy nie stanowią faktur – zob. przykładowo wyroki NSA z 8 października 2015 r. – sygn. akt I FSK 1321/14 oraz z 27 października 2016 r. – sygn. akt I FSK 431/15), jednak odmiennego zdania jest od niedawna Ministerstwo Finansów. Z komunikatów MF dostępnych na stronie https://www.gov.pl (zob. https://www.gov.pl/web/finanse/zasady-wystawiania-faktur-do-paragonow-od-1-stycznia-2020-r oraz https://www.gov.pl/web/finanse/nowe-zasady-wystawiania-faktur-do-paragonow) wynika bowiem, że paragony z NIP nabywcy wystawiane na kwoty nieprzekraczające 450 zł (albo 100 euro) stanowią jednak faktury uproszczone, o których mowa w art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane