statystyki

Wieloetatowiec nie może wnioskować o niższe koszty uzyskania przychodu

autor: Magdalena Majkowska15.01.2020, 07:49; Aktualizacja: 15.01.2020, 08:01
Wzrost kosztów uzyskania przychodów to wyższa pensja. Dla niektórych oznacza jednak sporą dopłatę w zeznaniu rocznym

Wzrost kosztów uzyskania przychodów to wyższa pensja. Dla niektórych oznacza jednak sporą dopłatę w zeznaniu rocznymźródło: Fotolia
autor zdjęcia: Andrey Popov

Pracodawca nie może zaniechać odliczania zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów, nawet jeśli podwładny go o to poprosi.

Pomimo złożenia takiego wniosku pracodawca ma obowiązek stosować ustawowe koszty uzyskania przychodu przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w dwóch interpretacjach.

To ważna informacja, szczególnie w kontekście podwyższenia (ponad dwukrotnego) limitów kosztów pracowniczych od 2020 r. U wieloetatowców może w łatwy sposób dojść do przekroczenia rocznego limitu i sporej dopłaty w zeznaniu rocznym, jeżeli każdy z płatników będzie uwzględniał koszty miesięczne. Przestrzegaliśmy przed tym w artykule „Dojeżdżający wieloetatowiec może sporo dopłacić w zeznaniu” (DGP nr 201/2019). Już wtedy zwracaliśmy uwagę, że nie ma obecnie prawnej możliwości, by pracodawca na prośbę pracownika (zatrudnionego na kilku etatach) nie uwzględniał mu miesięcznych kosztów czy zmniejszył ich wysokość, tak aby pracownik nie musiał dopłacać podatku w zeznaniu rocznym.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane