statystyki

Fragment cudzego wzniesienia może wpływać na opodatkowanie VAT dostawy gruntu

autor: Olga Palczewska, Lidia Adamek-Baczyńska17.08.2019, 13:00
Przepisy ustawy o VAT zawierają wprawdzie ogólne zasady dotyczące opodatkowania gruntów, jednak, jak pokazuje praktyka, różnorodność transakcji jest na tyle duża, że to za mało, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

Przepisy ustawy o VAT zawierają wprawdzie ogólne zasady dotyczące opodatkowania gruntów, jednak, jak pokazuje praktyka, różnorodność transakcji jest na tyle duża, że to za mało, by rozwiać wszelkie wątpliwości.źródło: ShutterStock

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuję kilka działek. Na jednej z nich jest stary magazyn przeznaczony do rozbiórki. Jest on pozbawiony wszystkich instalacji i nie nadaje się do użytku, gdyż jego konstrukcja grozi zawaleniem. Na pozostałych działkach nie znajdują się żadne nieruchomości będące w mojej własności. Na niektórych z nich są jednak posadowione niewielkie części nieruchomości należących do sąsiada. Planuję sprzedaż tych gruntów. W jaki sposób potraktować te transakcje dla potrzeb podatku od towarów i usług?

Przepisy ustawy o VAT zawierają wprawdzie ogólne zasady dotyczące opodatkowania gruntów, jednak, jak pokazuje praktyka, różnorodność transakcji jest na tyle duża, że to za mało, by rozwiać wszelkie wątpliwości. W konsekwencji przedsiębiorcy mają często problem, w jaki sposób rozliczyć dostawę gruntu dla potrzeb VAT.

Co w przepisach

Dostawa działek niezabudowanych co do zasady podlega zwolnieniu z VAT (art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT), z wyłączeniem terenów budowlanych. A działki zabudowane? Ich ustawodawca nie zawarł w katalogu czynności podlegających zwolnieniu. Nie oznacza to jednak, że zawsze będą opodatkowane VAT. W odniesieniu do terenów zabudowanych wprowadzono bowiem zasadę: gdy transakcja dotyczy działki, na której znajduje się budynek, budowla czy ich część, wartość gruntu wlicza się do podstawy opodatkowania tych budynków/budowli. W praktyce oznacza to, że grunt jest opodatkowany VAT według stawki właściwej dla dostawy budynku lub budowli, która jest na nim posadowiona.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane