statystyki

Zasiłek zleceniobiorcy ujmuje się w PIT-11

autor: Magdalena Majkowska10.01.2019, 18:00
Pracodawca, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego ponad 20 osób, powinien samodzielnie obliczać i wypłacać zasiłki na ubezpieczenie chorobowe

Pracodawca, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego ponad 20 osób, powinien samodzielnie obliczać i wypłacać zasiłki na ubezpieczenie choroboweźródło: ShutterStock

Czy zasiłek wypłacony zleceniobiorcy za 2018 r. ma być rozliczony na formularzu PIT-8C? – pyta czytelniczka DGP.

Przychody z zasiłku chorobowego są zaliczane do tzw. innych źródeł przychodów. W przypadku tego rodzaju należności nastąpiła zmiana zasad ich raportowania skarbówce. Obecnie właściwy jest do tego formularz PIT-11, a nie jak dotychczas – PIT-8C. Ten drugi dotyczy już tylko niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych. Zmiana wynika z rozporządzenia ministra finansów z 22 listopada 2018 r. (Dz.U. poz. 2237) i ma zastosowanie już do dochodów uzyskanych w 2018 r.

W nowym wzorze informacji PIT-11 dodano część oznaczoną literą F (Informacja o wysokości przychodów, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT), przeznaczoną do wykazywania przychodów z innych źródeł. Jest to część przeniesiona z dotychczasowej informacji PIT-8C w związku ze zmianą zakresu PIT-11 (patrz rozporządzenie ministra finansów z 22 listopada 2018 r., Dz.U. poz. 2237).


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane