PIT i CIT: W koszty można zaliczyć całą polisę OC i część AC

autor: Agnieszka Pokojska03.01.2019, 09:10; Aktualizacja: 03.01.2019, 09:12
Limit 150 tys. zł nie odnosi się do ubezpieczenia obowiązkowego OC.

Limit 150 tys. zł nie odnosi się do ubezpieczenia obowiązkowego OC.źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia można odliczać od przychodu 100 proc. składek na obowiązkowe ubezpieczenie auta. Dla dobrowolnego obowiązuje limit 150 tys. zł – wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania DGP.

Zmiany w rozliczaniu kosztów zakupu i użytkowania służbowych samochodów osobowych wprowadziła nowelizacja z 23 października br. (Dz.U. poz. 2159). Przede wszystkim podwyższyła ona – z 20 tys. euro (ok. 86 tys. zł) do 150 tys. zł – limit wartości auta, do wysokości którego możliwe jest odliczanie odpisów amortyzacyjnych i składek na ubezpieczenie pojazdu.

Nowe zasady

Jednocześnie zmieniły się zasady rozliczania kosztów związanych z używaniem pojazdu. Całość mogą potrącić od przychodów tylko ci przedsiębiorcy, którzy wykorzystują pojazdy wyłącznie do działalności gospodarczej i prowadzą ewidencję, taką jak dla celów odliczania 100 proc. VAT. Oznacza to, że aby odliczyć całe koszty, trzeba złożyć odpowiednią deklarację w urzędzie skarbowym potwierdzającą, że auto jest wykorzystywane tylko dla celów biznesowych oraz prowadzić rejestr podróży, tak jak do celów VAT.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane